Ирена Анастасова: Няма логично обяснение защо дете на 4 години е без маска, а на 5 – с маска

Снимка: БГНЕС

„Личното ми мнение е, че няма как да се обясни на родителите и на обществото, че едно дете на 3 години и на 4 години може да е без маска, едно дете на 5 години или на 6 години трябва да е с маска в детската градина. Смятам, че тази дискусия трябва да продължи и МОН трябва да намери най-оптималното решение.“ Това заяви пред БНР Ирена Анастасова, председател на парламентарната комисия по образование и наука. Проблемът за задължителното носене на маски от децата над 6 години в детските градини и училищата не е обсъждан в комисията, уточни тя.

„Наистина на мен ми изглежда нелогично децата в предучилищните групи (защото ние имаме предучилищни групи и в училищата, и в детските градини) в две съседни помещения на детската градина деца с половин година разлика във възрастта – едните трябва да бъдат с маски, другите без маски. Няма логично обяснение“, коментира Анастасова в предаването „Преди всички“.

В отговор на въпрос за противоепидемичната подготовка за новата учебна година Ирена Анастасова отбеляза като проблем това, че „здравните власти имат едни изисквания, а училищните власти, които са най-близо до децата и най-добре виждат какво се случва, имат друго виждане и понякога не се срещат тези две позиции“.

„Аз например смятам, че можеше да се оборудват класните стаи с ултравиолетови лампи. Дадоха се достатъчно средства за какво ли не, включително и за индивидуални средства, с които да работят децата в неприсъствено обучение. Можеха да бъдат отпуснати и средства за присъственото обучение.“

Кампанията за ваксиниране не е била достатъчно добре артикулирана в обществото и учителското съсловие няма как да се отдели от общите тенденции, смята още Анастасова.

Преди публичното обсъждане на три законопроекта за промени в Закона за предучилищното и училищното образование Ирена Анастасова уточни, че единият е на Министерския съвет и касае недопускането на политическа дейност в образователните институции, а другите два – на група народни представители, съответно на БСП и на ГЕРБ-СДС. Законопроектът на БСП е за един учебник по учебен предмет, а на ГЕРБ касае децата, чиито родители не желаят те да учат присъствено, независимо от епидемиологичната обстановка.

Изборът между няколко варианта на учебници за един учебен предмет не е подобрило качеството на образованието – това е един от аргументите на БСП. Единият учебник ще улесни учителите и ще уеднакви това, което учат всички деца, изтъкна Ирена Анастасова.

Comments

comments