Зоопаркът в Благоевград – хигиена нулева: С лиценз, но неспособен да се справи с ромските набези и да осигури подходящи условия за живот на обитателите си

зоопарк

Случаят с двете починали от хипотермия новородени лъвчета в хасковския зоопарк отново изкара наяве наболелия, но системно забравян от институциите въпрос със състоянието на зоологическите градини у нас – и най-вече – на техните обитатели. Зоопарковете масово са с отдавна изтекли лицензи; има и такива, които би трябвало да са официално затворени, но продължават да действат. Лицензите не се подновяват, защото парковете не отговарят на условията.

В същото време властта, в лицето на Министерство на околната среда и водите (МОСВ), не предприема действия. Причината, освен в политиката, се корени и в последствията – къде ще отидат настанените вече животни. Зоопарковете у нас, в по-голямата си част собственост на общините, често страдат и от недостатъчно финансиране. Но не само това е причината за лошите условия в тях – по места има и лошо планиране от страна на стопаните. Взимат се животни, за които паркът не може да се грижи, на места няма контрол при раждаемостта, допускат се кръвосмешения, които водят и до генетични обременености на животните и пр.

Фондация „Четири лапи“, която често влиза в ролята на спасител за животни в риск, като сред добилите широка публичност нейни дейности е изпращането (заедно с Фондация „Дивите животни“) на двете лъвчета Терез и Масуд, както и на лъва Асен, в спасителен център в Холандия, е обобщила в свой доклад какво е състоянието на зоологическите градини у нас. В списъка е и Зоопаркът в Благоевград. И от доклада е видно – положението не е никак розово.

Представяме ви заключенията на „Четири лапи“ в резюме:

Зоопарк Благоевград. Има лиценз до 2021 г. „До сега липсва подобрение в условията за отглеждане на животните и подобряване в управлението на градината, затова е нужно спешно да се изготви и осъществи проект за основен ремонт и реновация на Зоопарк Благоевград“, препоръчват от „Четири лапи“. Оттам изброяват и редица видове, които не се отглеждат в подходяща среда.

Зоопаркът в Благоевград има и друг проблем – зачестилите особено напоследък набези от намиращата се в близост ромска махала. Прескачат загражденията и крадат пернати, зайци, кози, оплака се наскоро и директорът на парка. Жалбите в полицията обаче обикновено приключвали със заключението: „неизвестен извършител“.

Зоопарк Бургас. Отскоро частната зооградина има лиценз и като цяло от „Четири лапи“ отчитат желание на внедряване на водещи добри практики при изграждане на местообитания за животните. Но се отчитат и много проблеми, като: липса на специализиран персонал (зооинжинер, ветеринарен лекар и зоо-гледачи), помещение (кухня) за подготовка или заготовка на храната за животните и др.

Зоокът парк „Никола Йонков Вапцаров“, Димитровград.Лицензът му е изтекъл през май 2017 г. И има подадено ново заявление. Оценката е, че в зоопарка има добро управление, в т.ч. по отношение на размножаването на животните, персоналът има добра квалификация, поддържа се високо ниво на превантивни ветеринарни грижи. И в този зоокът има някои проблеми, свързани с дажбите за хранене, озеленяването и др. От фондацията отбелязват и, че е необходима допълнителна площ за мечките.

Зоопарк Кюстендил. Лиценз няма. Издаденият такъв през 2008-а е бил отнет през 2011-а със заповед на екоминистъра. Тогава е било разпоредено в срок от девет месеца всички животни да се преместят в други зоологически градини или места, където са осигурени условия за тях. Към днешна дата, осем години по-късно, това не е направено.

„За неспазване на принудителните административни мерки по чл. 122 от ЗБР МОСВ следва да наложи имуществена санкция от 200 до 5000 лв. на Община Кюстендил и да извърши цялостен контрол по преместването на животните“, отбелязват от „Четири лапи“.

Сегашните условия в зоопарка не отговарят и на минималните изисквания за отглеждане на животни, допълват от там и посочват липсата на площ и обзавеждане за вълка, енота, кафявата мечка, лъва, дивата свиня, понито, елена, сърната, муфлона и мн. др.

В добавка: няма ветеринарен кабинет, нито сключен договор с външен такъв, няма специализиран персонал – зооинжинер, биолог, ветеринарен лекар и зоо-гледачи; хигиената е на ниско ниво; липсва кухня, а самото хранене не се извършва според дажбените таблици.

Зоологическа градина Габрово. Също няма лиценз, изтекъл е в далечната 2012 г. В графа „Добри практики“ от „Четири лапи“ са сложили просто „Липсват“. И отново: няма ветеринарен кабинет, няма хигиена, няма план за правилно хранене. Въпреки това и този зоокът не е затворен от екоминистерството.

Зоологическа градина „Горски чифлик“ – „Господинов“ ООД, село Горица. Има действащ лиценз от 2014 г. Оценката за частноя зоокът е добра. Изградена е от предимно естествени материали – дърво, камък пясък и др., стриктно спазва предписанията на министерството, осигурени са открити пространства за някои от животните, наличен е и необходимият персонал.

Зоопарк „Гергана“ в Кнежа. Лицензът на общинския парк е изтекъл миналата година. От НПО отчитат „подготвен персонал, търсещ новостите в областта на отглеждане на животни“. Но като цяло отбелязват остарялата база, нуждаеща се от спешно реновиране. Помещенията за някои видове не отговарят на изискванията.

Зоопарк Ловеч. Отново с изтекъл отдавна лиценз – през 2013 г. Това единствената зоологическата градина в страната, която притежава функционираща ветеринарна клиника, има и подготвен персонал отбелязват от ЧЛ. Градината обаче не отговаря на изискванията на закона.  В ход е проект за преустройството й, одобрен от МОСВ, но на практика все още нереализиран. В същото време министерството отказва да лицензира парка в сегашния му вид.

Зоологическа градина „Терариум Минерални бани“. Притежава лиценз от 2016 г. и като цяло от фондацията отбелязват изградена модерна инфраструктура, обучен персонал, добро хранене.

Зоопарк „Острова“, Кюстендил. Има издаден лиценз, действащ до 2021 г. Като цяло е добре поддържан, от ЧЛ отчитат и добри практики при размножаването на тигри (през 2016-а). Проблемите и там са свързани с персонала, озеленяването и др.

От фондацията обаче припомнят случай със смърт на тигърче, прехвърлено от зоопарка във Варна в този в Пазарджик.

„При прехвърляне на едногодишно тигърче в Зоологическа градина Варна от Зоологическа градина Пазарджик, не се извършва проучване за условията за отглеждането му във Варна от персонала на Пазарджик, което доведе до смъртта на тигъчето. Отново се прави същата грешка по отношение желанието на зоологическата градина да отглеждат близкородствени малки лъвчета, без да имат изградено местообитание за тях, за които е необходимо специализирани грижи и персонал с дългодишен опит в отглеждане на лъвчета с тези специфичности. След намесата и помощта на Фондация „Четири лапи“, се изгради добро местообитание за лъвове в Пазарджик, в което бяха настанени два възрастни лъва“, посочват от НПО.

Зоопаркът в Пазарджик е и този, в който бе предвидено да бъдат прехвърлени новородените лъвчета Терез  и Масуд. От самия парк тогава признаваха, че не са подготвени да се справят с животните, който бяха стъпкани при раждането си от големите лъвове в клетката, в резултат на което нямаха гълтателен рефлекс.

Зоопарк „Калъка“ в Плевен. И тази общинска зооградина няма лиценз. Изтекъл е през 2015 г. От фондацията отчитат доброто намерение да се направи ремонт на местообитанието на кафявите мечко, но пак има „но“. – Поради некачествен ремонт и недостатъчна площ, животните разрушават голяма част от ограждението. Оттам нататък се продължава с критиките: не са изпълнени изискванията за отглеждане на редица видове, което налага извода, че „Кайлъка“ се нуждае от основно реновиране.

Зоологическа градина „Зоокът Пловдив“. Лиценз – няма. Всъщност общинската градина е затворена през 2008 г., но се отглеждат 7 екземпляра от вида Зелена морска котка и 1 екземпляр от вида Гвенон мона (повечето са подхвърлени на градината по време на строежа на новата).

Както е известно, Пловдив е в процес на изграждане на нова зоологическа градина (на практика разширяване на старата). Строителството се проточи заради сигнали за неизвършена екооценка. Стигна се и до съд. В крайна сметка магистратите отсъдиха в полза на общината. Междувременно местния парламент реши, че зоопаркът не можел без голяма котка и дори проведе допитване до пловдивчани – лъв или тигър да се вземе. Бе решено, че тигърът бил по-атрактивен от спящите по цял ден лъвове. И животното чака в столичния зоопарк. Но май по последни данни Пловдив се отказва от това си намерение.

Зоокът Разград. Без лиценз от 2014 г. Това е зоопаркът, станал печално известен с лошите си условия. Според „Четири лапи“ там добри практики просто липсват, но и до ден днешен МОСВ не го е затворило. В доклада на фондацията надълго се изброяват недъзите на парка по отношение на най-различни видове животни. Говори се дори за „кал, изпражнения и мръсотия“ при кокошевите птици. Пак се говори за липса на адекватна ветеринарна дейност, за липсата на квалифициран персонал, за некачествено хранене на животните.

„Хигиена в зоокъта не отговаря на елементарни изисквания при съхранение на храната, при приготвяне на храната и при подаването на храната на животните, липсва всекидневно почистване, като не може да покрият дори минималните изисквания“, посочват още от ЧЛ.

И още:

„Липсва ограда, която да обезопаси зоокъта и всеки човек безпрепятствено може да влезе дори във вътрешните помещения на някой от животните“.

И още:

„В зоокъта се извършва близко родствени размножавания на вида Panthera leo, което е тежко биологично нарушение, водещо до тежки генетични заболявания и болестни аномалии в потомството. В три от лъвовете се наблюдават такива заболявания. Предоставеното местообитание на лъвовете не отговаря на изискванията“.

От зоопарка в Разград буквално бяха спасени както Терез и Масуд, така и лъвът Асен. Всички те заминаха за спасителен център в Холандия благодарение на „Четири лапи“ и Фондация „Дивите животни“.

Въпреки всичко, министърът на екологията Нено Димов, както и предшествениците му, продължават да не затварят общинския парк.

Зоокът Шумен. Също е без лиценз, защото не отговаря на условията. В момента обаче се реализира проект по основен ремонт. Предвижда се да се отглеждат следните животни: маймуни – зелени морски котки и павиани, миещи мечета, гъскоподобни водоплаващи птици, рисове, вълци, елени лопатари, кози, муфлони, лами, токачки, фазани, пауни и зайци.

Зоологическа градина „Зоопарк Стара Загора“. Лиценз – изтекъл миналата година. Оценките за базата и персонала му са добри, отчитат се и усилията на парка да построи със собствени сили местообитания за лъвове, рисове, вълци, чакали, грабливи птици, щрауси и др., като максимално е използвано гористата растителност на парк „Аязмото“.

Липсва обаче ефективен контрол на размножаването и поради тази причина няма условия за отглеждане на 7-те кафяви мечки, посочват от фондацията.

Зоопаркът се е отказал от възможността да реализира проект, който би го превърнал и в спасителен център.

Зоопарк „Кенана“ в Хасково. Без лиценз от 2014 г. Това е зоопаркът, в който поради липса на адекватна медицинска грижа, в началото на месеца починаха двете новородени лъвчета. „Добри практики липсват“, отчитат като цяло от ЧЛ.

Ето част от констатациите:

„Площта на огражденията на повечето животни е достатъчна, но огражденията и клетките са празни, липсва елементарна среда, която поне да напомня на естествената среда в която живеят животните;

Нилски крокодил изпълва почти изцяло вътрешното помещение, басейна във вътрешното помещение е по-малък от животното;

Необходимо е да се изготви професионален проект за обогатяване на местообитанията, самото реализиране може да се осъществи от един професионален екип, който тук липсва. За реализация на проекта ще са необходими елементарни средства.“

Зоологическа градина „Зоопарк – спасителен център – Варна”. Лицензът й изтича през август тази година.

„Във зоологическа градина липсват условия да изпълнява функциите на спасителен център“, констатират от фондацията.

Изброяват липсата на подходящи условия за лъва, тигъра, кафявата мечка, вълка, лисиците, язовеца и всички видове маймуни. Припомнят и горепосочената смърт на младия тигър в Пазарджик: „Незрял тигър от Зоологическа градина Пазарджик е използван от Зоологическа градина Варна за размножаване, което предизвиква неговата смърт. Това груба грешка за оценка поведението и биологията на вида“.

Зоопарк Айтос. С валиден до 2021 г. лиценз. От ЧЛ отчитат редица добри практики и посочват, че това е и най-добрата зоологическа градина за отглеждане на маймуни. Посочват и, че „екипът със свои сили, с елементарни финансови средства е успял да обогати местообитанията на почти всички видове“. За някои видове обаче местообитанията не били подходящи.

„Център за защита на природата и животните”, Добрич. Лицензът му изтича през май. Това е единствения парк, за който срещу графа „Проблеми“ е записано – „Липсват“.

Зоологическа градина София. Има лиценз, валиден до юни 2020 г. Столичният зоопарк действа и като спасителен център. Изброени са редица добри практики при стопанисването му, в т.ч. действащия в момента план за поетапно реновиране.

Има обаче и редица проблеми, свързани с дейността на парка като спасителен център, като недостиг на биолози и нужда от ремонт на амбулаторията.

Посочват се проблеми и при местообитанията на няколко видове, сред които мечките. Според „Четири лапи“ те имат нужда от озеленяване и водни басейни.

източник: clubz.bg

Comments

comments