Правителството е решило на заседанието си с сряда да предложи на парламента да отложи за 1 юли 2019 г. влизането в сила на новия закон, регламентиращ дейността на фирмите, които работят с нефтени продукти, съобщиха от пресслужбата на Министерския съвет.
Преди ден икономическият министър Емил Караниколов обяви, че ще поиска допълнителни шест месеца за консултации със засегнатите от въвежданите нови изисквания към петролния бизнес за минимален капитал от 1 млн. лв. и банкова гаранция за всяка бензиностанции от 20 хил. лв.
Думите на Караниколов и решението на правителството, което със сигурност ще бъде удовлетворено от Народното събрание, дойдоха след като собственици на малки бензиностанции и превозвачи на горива заплашиха с протести по примера на „жълтите жилетки“ във Франция. Те са недоволни от новите изисквания, които парламентът прие с мотива, че така се бори сивата икономика. Дребният бизнес обаче смята, че мерките са в полза на едрите търговци, които могат да си позволят да платят тези обезпечения за разлика то малките бензиностанции. От Асоциацията на индустриалния капитал в България също разкритикуваха новия регламент като нарушаващ конкуренцията и поискаха отлагането на закона.
Той трябваше да влезе в сила на 28 януари 2019 г., а в процес на обществено обсъждане е проект на наредба за създаването и воденето на регистъра на лицата, занимаващи се с икономически дейности с нефтопродукти, за която стана ясно, че е писана от едрия петролен бизнес. Караниколов заяви, че допълнителното време ще се използва за нови срещи с всички заинтересовани страни, за да се създаде необходимата конкурентна среда, която към момента за съжаление не била създадена.
Месеците до 1 юли също така ще се използват и за прецизиране на бъдещата наредба, с която ще се определят редът и условията за водене на регистър на лицата, осъществяващи икономически дейности, свързани с нефт и продукти от нефтен произход. Въпреки дадения от управляващите знак за търсене на решеване на проблемите с новото законодателство, от сдружението на търговците и превозвачите на горива обявиха, че запазват готовността си за протести по границите и в различни градове.