Всички санкционирани по Програма за развитие на селските райони 2007-2013г. в правото си да търсят обезщетение

768x432

 

Всички санкционирани по Програма за развитие на селските райони за периода от 2007 г. до 2013 г. са в правото си да поискат отмяна на наложените им глоби и да пледират за възстановяване на средствата, това постанови Върховен административен съд.

Петчленен състав на Върховния административен съд окончателно обяви за нищожна Методиката за определяне на санкциите след плащане по проекти по Програмата за развитие на селските райони 2007 – 2013г., утвърдена от Изпълнителния директор на Държавен фонд „Земеделие“.

Административно дело № 1757/2019 г. беше образувано по касационна жалба на ДФ „Земеделие“, след като през декември м.г. тричленен състав на ВАС също обяви за нищожна методиката за налагане на финансови корекции по проекти по ПРСР.
Касационната съдебна инстанция потвърждава изводите на тричленния състав, че са допуснати нарушения при издаването на методиката и поради това тя е нищожна. Съгласно чл. 76, ал. 1 и 2 от АПК нормативните административни актове се издават от изрично овластени от Конституцията или от закони органи и компетентността не може да бъде прехвърлена. Изпълнителният директор на фонд „Земеделие“ не е овластен, нито от Конституцията, нито от друг орган да издава нормативни административни актове. Липсата на компетентност винаги води до нищожност на издадения акт. Установено е също, че нормативният акт не е публикуван в Държавен вестник, което само по себе си е тежко нарушение и води до неговата нищожност.

Методиката е най-важният документ, съдържащ всички насоки за налагане на санкции по селската програма за периода. От тази програма Държавен фонд „Земеделие“ (ДФЗ) е одобрил плащания за строителството на 746 къщи за гости за 202 млн. лева. В периода март 2011 – август 2013 година изпълнителен директор на ДФЗ е Румен Порожанов, който подаде оставка точно заради скандала с къщите за гости. Не е напълно ясно дали Порожанов е бил директор на ДФЗ, когато е приета методиката, защото той не води Държавен фонд „Земеделие“ през цялата 2013 година. 

Изпълнителният директор на фонд „Земеделие“ не е овластен, нито от Конституцията, нито от друг орган да издава нормативни административни актове. Липсата на компетентност винаги води до нищожност на издадения акт.

Comments

comments