Вътрешната криза за Брекзит ескалира дни преди вота в британския парламент

e3703046e799d271efe25d00db76371b

Британският парламент възобновява в сряда дебата по сделката за напукане на ЕС, договорена през ноември от министърпредседателката Тереза Мей. Подобен дебат започна през декември, но бе бързо прекратен след като Мей разбра, че ще загуби гласуването и го нарочи за януари. Тя иска по-нататъшни гаранции от Брюксел във връзка с избягване на „твърда“ граница с Ирландия. Изгледите обаче са, че Тереза Мей вероятно ще загуби и предстоящия вот в парламента, планиран на 15 януари, чиято подготовка започва с петдневни дебати.

Договореното от Мей споразумение не се харесва на нито една партия и няма достатъчна подкрепа, но няма и признаци, че каквато и да е друга алтернатива може да получи мнозинство в разединения британски парламент, отбелязва онлайн изданието на „Икономист“. По график страната трябва да напусне ЕС на 29 март в 23 ч. по Гринуич.

Тереза Мей многократно отхвърли възможността за забавяне на Брекзит, но предупреди депутатите, че ако отхвърлят споразумението й, напускането на ЕС може да се провали или пък да стане без сделка.

Във вторник британският парламент нанесе удар на правителството, като прие поправка, която цели да създаде пречки пред евентуално излизане на страната от ЕС без одобрена сделка.

Законодателите гласуваха поправка в Закона за финансите, която забранява да се правят разходи за подготовка на т.нар. Брекзит без сделка, освен ако това не бъде разрешено от парламента.

Вотът показа колко голяма е съпротивата сред депутатите срещу евентуални планове за напускане на ЕС на 29 март без сделка.

Поправката бе приета с 303 гласа срещу 296 против, съобщи Ройтерс. Това гласуване е важна стъпка да се предотврати Брекзит без сделка. То показва, че в парламента няма мнозинство за излизане от ЕС без споразумение, каза лидерът на опозиционната Лейбъристка партия Джереми Корбин.

В същото време обаче депутатите не приемат и договореното от Мей споразумение.

Очаква се обсъждането на споразумението да завърши с няколко вота, всеки от които би могъл да бъде решаващ за надеждите на Тереза Мей, че ще получи необходимото ѝ одобрение от парламента, за да продължи изпълнението на плана си за Брекзита.

Към момента обаче изглежда малко вероятно тя да получи подкрепа в парламента. Резерви срещу договореното от нея споразумение има дори в собствената ѝ Консервативна партия. Те се опасяват, че „предпазният механизъм“ за недопускане на твърда граница между Ирландия и Северна Ирландия може да остави Великобритания в обсега на правилата на ЕС за неопределено дълго време.

В същото време нито торите, нито лейбъристите, са готови да предложат и сериозно да работят за нов референдум и все още не е ясно какво ще се случи.

В сряда правителството предупреди депутатите, че е илюзорно да се смята, че кабинетът ще може да договори ново споразумение с ЕС за Брекзит, ако на 15 януари парламентът отхвърли постигнатото от Тереза Мей споразумение.

„Не смятам, че за обществото са полезни разни фантазии за някакви вълшебни, алтернативни споразумения, които незнайно как ще се появят в Брюксел. Сегашното споразумение наложи някои много трудни компромиси и от двете страни“, каза членът на кабинета Дейвид Лидингтън.

„Парламентът трябва да каже за какво е готов да гласува. Това споразумение е договорено от нас и още 27 суверенни европейски правителства“, отбеляза Лидингтън. Междувременно опозиционната Лейбъристка партия съобщи, че лидерът й Джереми Корбин ще внесе вот на недоверие срещу правителството веднага след като министър-председателката загуби вота за Брекзит идната седмица.

Източник: mediapool.bg

Comments

comments