Строителството край екоплаж „Корал“ е възможно. Това става ясно от решение на Върховния административен съд.
Според текста територията е урбанизирана, а мястото, където се очаква да се строи, не е защитена територия.
По-късно от ВАС уточниха, че съдът може да обяви едно разрешение за строеж за нищожно само при сериозни нарушения, каквито в случая не са налице. В същото време, строителният контрол в Бургас има правомощията да в срок отмени всяко разрешение, ако прецени, че е незаконосъобразно. Според магистратите, РДНСК не е упражнила нужния служебен контрол, след като дирекцията е била уведомена през 2007 г. за казуса.
„Десетки са и делата във ВАС с искания за обявяване на нищожност на разрешения за строежи по Черноморието, издадени на физически и юридически лица, за които РДНСК – Бургас не е осъществила служебен контрол за тяхната законосъобразност“, се посочва в позицията.
Според инвестиционните намерения край „Корал“ ще се изгради комплекс с еднофамилни къщи. Строителството обаче няма да започне това лято, обяви инвеститорът, като даже заяви готовност да остави терена незастроен.
Специализираната карта на дюните показва, че в края на имота, на около 160 квадратни метра има природни образувания. От община Царево са категорични, че без влязъл в сила Общ устройствен план, няма да допуснат строителство край плажа.
„Никога не сме се противопоставяли на това да бъдем обезвъзмездени на друго място чрез парични средства или чрез други имоти, така че акционерите в нашето дружество да не загубят средствата, които са вложени, а пък обществения интерес да бъде удовлетворен”, каза инвеститорът Сава Чаролеев.
Екоактивисти се обявиха против плановете за строеж.
„Влязат ли багерите и тракторите ние сме готови дори и 10 човека да сме с телата си ще сме пред тракторите и багерите да защитим това нещо”, заяви Петко Петков. -„Да запазим Корал”
Инвеститорът е съгласен мястото да остане незастроено, ако държавата прецени, че иска там да има парк или обществена зона.