В периода 31.03 – 07.04 група учители и ученици от СУ „Св. Паисий Хилендарски” , с. Микрево посетиха училище Agrupamento de Escolas Santos Simoes, Гимараеш, Португалия. Посещението беше в изпълнение на дейностите за обучение, учене и преподаване по проект № 2017-1-PL01-KA219-038748_3 на тема „Да бъдем ЗАЕДНО чрез митове и легенди”, по програма „Еразъм +”. В срещата взеха участие представители на училището – координатор Szkola Podstawowa nr 27- Torun-Полша, както и представители на другите училища-партньори в проекта Mazeikiu Ventos Progimnazija- Mazeikiai- Литва, ZŠ Nad Medzou, Spišská Nová Ves – Словакия, Istituto Comprensivo San Giovanni Bosco, Catania – Италия.
На 31.03. отпътувахме с полет на SWISS Airlines от Солун за Цюрих. С влак се придвижихме до центъра на Цюрих. Разгледахме стария град и забележителностите покрай реката. По-късно се върнахме на летището в Цюрих и взехме самолета за Порто. На летището в Порто ни чакаха представители на училището-домакин и семействата, в които бяха настанени учениците за техния престой в Португалия.
На 01.04. бяхме официално посрещнати в училището от ученици, учители, родители и ръководство. След това учители и ученици от училището в Гимараеш представиха държавите-участници, техните химни и символи. По-късно координаторите от всяко училище представиха презентации за училището и общината, в която се намира. Програмата продължи с представяне и запознаване с дейностите по проекта от страна на домакините. Показаха постери, изработени за представяне на проекта. Представиха митове и легенди, показаха ни стена с рисунки на отделни митове и приказни герои от всички страни, участващи в проекта. Денят продължи с практическа работа по проекта- представяне на обичая „Засевки” от учениците от България. Учениците от другите държави представиха своите обичаи и традиции
На 02.04. след закуска заминахме за Порто. Разгледахме стария град и посетихме музея на съвременното изкуствоSerralves. По-късно посетихме най-известните културни и исторически забележителности в града. Обядвахме в ресторант близо до река Douro. След това отидохме на пристанището и имахме разходка с туристически кораб “6 моста” по река Douro. След това посетихме винарска изба за Port Wineи в 17:30 заминахме от Порто за Гимараеш.
На 03.04. имахме практическа работа по проекта в училището. Наблюдавахме лабораторни уроци и демонстриране на работа по групи и практически умения от учениците от Гимараеш. Посетихме специализирани кабинети по различни учебни предмети в училище. По-късно учителите посетиха сградата, в която се обучават учениците от подготвителните групи до 4 клас. Наблюдавахме песни и танци, представени от учениците от 3 и 4 клас. Всеки учител получи личен подарък – книга с легенди и митове от Португалия, ръчно изработена от учениците, както и символите на Гимараеш. По-късно наблюдавахме часовете на учениците от 1 до 4 клас. След като обядвахме, имахме официална среща с кмета на Гимараеш в кметството. По-късно разгледахме забележителностите в стария град. Посетихме замъкът Castello De Guimaraes, свързан с историята за създаването на Португалия като нация. Програмата продължи с вечеря в училище. По време на вечерята участниците от всяка държава представиха храни, донесени от тях, които бяха подредени на определени места за всяка държава от учителите и учениците. На вечерята присъстваха учители, ученици, семействата, в които бяха настанени учениците. Програмата завърши с увеселение, организирано от родителите за всички ученици и учители.
На 04.04. след закуска заминахме за град Barcelos. Посетихме местния пазар, градините и парка в центъра. Видяхме ученици от Barcelos, които съвместно с полицията участваха в детски полицейски патрул и провеждаха кампания срещу домашното насилие. По-късно посетихме музея на глината и учениците рисуваха петел /символ на Barcelos/ с бои от природни материали върху глинени плочки. Посетихме и работилница за глинени съдове. След като обядвахме заминахме за град Брага. Посетихме забележителностите в старата част на града и имахме свободно време за пазаруване. В 17:00 отпътувахме за Гимараеш. След вечеря всички ученици и учители бяхме в училището и наблюдавахме вечерен шоу- спектакъл „Santos Simoes търси таланти”, в който участваха ученици и учители от училището-домакин на срещата. На спектакъла присъстваха и родителите на всички участници.
На 05.04. след закуска отидохме в училището. Имахме практическа работа по проекта – анализ и оценка на дейностите в Португалия, представяне на подготвен от домакините филм, както и запознаване с програмата в предстоящата транс национална среща в град Торун – Полша. Срещата в Полша ще бъде заключителна среща по проекта и координаторът от училището в Торун даде указания как да бъде направено представяне на дейностите, в които са участвали всички ученици, включени в проекта. По-късно програмата продължи с размяна на подаръци и връчване на сертификати на участниците в срещата в Португалия. След като обядвахме, имахме свободно време за самостоятелно разглеждане на Гимараеш и закупуване на сувенири.
На 06.04. разгледахме площада, забележителностите в центъра и градините в Гимараеш. Отново имахме време за пазаруване в големите търговски центрове. В 16:00 отпътувахме за летище Порто. Взехме полета за Цюрих в 19:00 и наблюдавахме прекрасните гледки на залеза. След като пристигнахме на летището в Цюрих се настанихме в зоната за почивка, защото полета за Солун беше на следващия ден в 7:00.
На 07.04. взехме полета за Солун и наблюдавахме изгрева над Алпите. В 11:00 отпътувахме от Солун за Микрево.
По време на мобилността в Португалия бяха осъществени всички планувани дейности по проекта, а учениците и учителите имаха възможност да се запознаят с училищните дейности и образователна система в Португалия, да осъществят контакт с ученици и учители от различни държави и обменят опит и споделят добри практики използвани в работата в училище.
Участници в мобилността: УЧИТЕЛИ: Лиляна Велкова – директор; Божидар Харисков – координатор; Симо Паров – отговорник проектни дейности; Петър Христов – отговорник проектни дейности; Христина Чорбаджийска – отговорник проектни дейности. УЧЕНИЦИ: Стефани Янева – 7 клас; Анна Котевска – 7 клас; Христина Иванова – 7 клас.
Проект № 2017-1-PL01-KA219-038748_3 е финансиран по програма „Еразъм+“ и публикацията отразява само личните виждания на авторите и участниците. Европейската Комисия и Програма „Еразъм +“ не носят отговорност за съдържанието на публикацията, както и за използването на съдържащата се в нея информация.