Тереза Мей ще направи нови предложения на ЕС за решаване на проблемите с ирландската граница в опит да постигне сделка за “Брекзит“, която да мине през парламента в Лондон.
Британското правителство се надява да преодолее безизходицата в преговорите с ЕС чрез предоставяне на правни гаранции, че предпазният механизъм за ирландската граница няма да важи за постоянно.
Преговорите с Брюксел са в задънена улица, затова се очаква британският външен министър Джереми Хънт, който в сряда ще бъде на посещение в Германия, да призове ЕС от Берлин да помогне на Обединеното кралство да намери решение, пише „Гардиън“.
„Индипендънт“ коментира, че британският премиер засега е успяла да запази подкрепата на привържениците на „Брекзит“ в Консервативната партия, като е обещала да включи част от техните предложения в бъдещите дискусии с ЕС за двустранните търговски отношения.
За днешната визита на Мей в Брюксел изданието отбелязва, че премиерът планира да промени постигнатото от нея споразумение за Брекзит в отчаян опит да спаси стратегията си за излизането от ЕС.
„Индипендънт“ допълва, че Мей ще има важна среща в Брюксел с председателя на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер, но припомня, че Юнкер вече е попарил надеждите на британците, че срещата ще доведе до голям пробив. Ако все пак има напредък, коментира „Индипендънт“, Мей може да реши да участва в срещата на високо равнище в египетския курорт Шарм ел Шейх в неделя (ЕС- Арабска лига), където ще има възможност да получи одобрение за евентуални промени от германския канцлер Ангела Меркел и френския президент Еманюел Макрон. Според „Файненшъл таймс“ представителите на ЕС се опасяват, че с действията си Тереза Мей в момента просто протака и бави играта до настъпването на датата за излизането от съюза 29 март.
Германското издание „Франкфуртер алгемайне цайтунг“ отбелязва, че и федералното правителство на Германия не изключва напълно варианта, ако се стигне до отлагане на Брекзит, британцитеда участват в европейските избори.
„Засега не можем да изключим нищо“, каза във вторник в кулоарите на консултации на ЕС в Брюксел германският държавен министър по европейските въпроси Михаел Рот. Той обаче добави, че такова отлагане би имало смисъл само ако бъдат представени някакви „съществени нови идеи“ за уреждане на различията.
Към този момент според него такива няма. Междувременно председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер призна, че в края на мандата си преживява разочарование от очакваното излизане на Великобритания от ЕС.
“Отидох в Брюксел през 2014 г., за да участвам в съзидание, но сега се занимавам с разрушение“, каза Юнкер в реч пред парламента на провинция Баден-Вюртемберг в Щутгарт. Преговорите с британския министър-председател Тереза Мей не бяха по-приятни от разговорите за митата и търговията с президента на САЩ Доналд Тръмп, каза Юнкер. Неговият мандат като председател на Еврокомисията приключва през ноември и той няма да се кандидатира за нов мандат. Юнкер нарече Брекзит най-трагичното следвоенно решение в Европа.
Източник: Гардиан,Индипендънт