След горските пожари в Сибир, горят „белите дробове на планетата“ – Амазонската джунгла

nshad5a_amazonrainforestfire_625x300_24_August_19

„Белите дробове на планетата“ са на път да изчезнат

След пожара в сибирските гори, който все още не е потушен, светът обърна поглед към едно друго бедствие с рекордни размери – огнената стихия в тропическата гора на Амазонка, която продължава вече повече от седмица.

Амазонската джунгла, наричана още Амазония, е най-голямата екваториална гора в света с площ над пет милиона и половина квадратни километра. Попада в териториите на осем държави и има най-голямото биоразнообразие на планетата – над три милиона вид растения и животни. Амазонската джунгла е сред „белите дробове на планетата“, които светът е на път да загуби, заради зачестилите горски пожари.
Въпреки че в нея тече една от най-дългите и пълноводни реки в света – Амазонка, пожарите продължават да се разпростират, като на всяка минута се запалва нова площ, колкото един футболен стадион.

Пожарите са най-вече в частта, намираща се в Бразилия, като половината от територията на страната е покрита от гъст дим. Но мащабът на пожарите е толкова голям, че се вижда ясно дори от Космоса.

Това научихме от последните сателитни снимки, разпространени от НАСА. Те дават различна перспектива на природното бедствие, което отново засяга всички нас.

Амазонската джунгла произвежда 20% от кислорода за цялата планета, както и един от основните абсорбатори на въглероден диоксид. Процесът на фотосинтеза е много важен за климата на земята, а всички тези дървета в
Амазония редуцират парниковите газове, които отиват в атмосферата. Самите пожари също отделят огромно количество въглероден диоксид – няколко милиона тона. Тропическата гора в Амазонка често се нарича и „зеления океан“, защото изпаренията от растенията увеличават влажността на въздуха, пише Forbes.

Биоразнообразието в джунглата също е сред основните потърпевши от огромните пожари. Растения и животни умират, без да може да се направи нещо по въпроса. А учените са на мнение, че е изследван едва 1% от всички цъфтящи растения за техния лечебен ефект.

Губи планетата, губим и ние…

Comments

comments