От тази есен стартира обучение по български език като втори чужд език в Истанбулския университет. Вече има шестима записани студенти, съобщават от Министерството на образованието и науката.
Момчетата нямат български корени, но искат да помогнат на страната си в разширяването на икономическите връзки с България. Те се срещнаха със заместник-министъра Деница Сачева, която беше на посещение във висшето училище. От нея бъдещите българисти получиха първите си учебници по български език и книги от български поети и писатели.
Заместник-министърът разговаря с ректора проф. Махмуд Ак. Двамата обсъдиха възможността да бъде разкрита специалност “Български език и литература” в Катедрата по славянски филологии, като идеята се подкрепя от Факултет “Хуманитарни науки”. Беше постигната договорка в библиотеката на Истанбулския университет да бъде разкрита и българска секция с литературни произведения.
„Предложих още да се разширяват хоризонтите на сътрудничеството не само в областта на българистиката, културологията, историята, но и в научните изследвания. Това е област, в която можем да направим сериозни крачки напред“, заяви заместник-министър Сачева.
Тя припомни, че Софийският университет наскоро спечели голям проект на Европейската комисия за разкриване на Център за анализ на големи данни. „Това е изключително модерна територия, в която се пресичат много общи интереси, особено когато става въпрос за две съседни държави. Научните изследвания в областта на анализа на големи данни е от взаимен интерес“, посочи тя.
Изтичник: БГНЕС