Вълна от недоволство сред търговци и купувачи, породи днес проверка на открития пазар в Благоевград. Предпразнично, проверката бе насочена към търговците на яйца в деня преди Велики четвъртък – времето, когато тази стока се купува най-много. Паралелно с това, днес е и сряда, традиционно пазарен ден в Благоевград.
Изненадващо за екипа ни, изложени яйца на пазара нямаше. Този факт сам по себе си е странен, предвид това, че всяка сряда и събота на открития пазар могат да се открият кокоши, пъдпъдъчи и дори щраусови яйца домашно производство. Изключение правеше само един щанд, на който за продажба бяха изложени две кокоши яйца във вече празна кора, и където инспектор от Областната дирекция по безопасност на храните в Благоевград, извършваше проверка.
Търговката, изложила яйца за продажба, не бе глобена, но и бе написано предписание. Това обаче предизвика гнева на част от съседите й по щанд, които яростно се хвърлиха да защитават жената и дори влязоха в пререкание с полицейския служител, който придружаваше проверяващия. Търговците се обединиха в недоволството си, обвинявайки и служителя на БАБХ, и полицая, че отнемат възможността им да изкарат допълнителни средства и да си осигурят препитание.
В подкрепа на жената, предложила яйца за продажба, се изказаха и част от купувачите. Някои от тях твърдо заявиха, че предпочитат да си купят яйца домашно производство, вместо предлаганите в хранителните магазини.
Въпреки недоволството на търговци и клиенти обаче, търговията с яйца на открито от нерегистрирани продавачи, е забранена със Закона за храните. Това потвърди за Благоевград Нюз и директорът на Областна дирекция по безопасност на храните – Благоевград д-р Михаил Бащавелов. С според чл.3, ал. (2) от Наредба №1 за изискванията за търговия с яйца, „Собствениците на животновъдни обекти и производителите, отглеждащи до 50 кокошки, които предлагат яйца на общинските пазари, могат да не маркират яйцата с код на производителя, при условие, че на мястото на продажбата са посочени номерът на фермата и името на производителя“.
Както показва и извадката от Наредбата обаче, тя регулира продажбата на открито само от регистрирани производители.
А извънредните тематични проверки на БАБХ в цялата страна по повод предстоящите официални празници Великден и Гергьовден, продължават до 6 май. Те стартираха на 15 април, като инспекторите от отделите „Контрол на храните“ при съответните областни дирекции по безопасност на храните проверяват обекти за производство и търговия с храни, пакетиращи центрове за яйца, складове за търговия на едро с храни, заведения за обществено хранене и търговски обекти за търговия на дребно с храни, пазари и тържища, находящи се на територията на съответната област.
Инспекциите са извън плановия контрол и са фокусирани върху производството и търговията на традиционно предлаганите храни за празничната трапеза – агнешко месо, козунаци, яйца, включително боядисани яйца, пресни зеленчуци и др., както и на боите за яйца.
В рамките на тематичните проверки в търговската мрежа и заведенията за обществено хранене инспекторите на БАБХ ще следят за правилното съхранение на храните, спазване на сроковете на съхранение, наличие на здравна маркировка на трупното месо, правилното етикетиране и маркиране на яйца, включително недопускане на яйца от клас „B“ в търговската мрежа, спазване на Системата за управление безопасността на храните, както и за наличие на документи за произход и безопасност.
В производствените обекти ще се проверява за произхода, сроковете и условията на съхранение на използваните суровини и храни, наличие на технологична документация за произвежданите храни, правилното етикетиране на храните и придружаващите храните документи и съответствието им с нормативните изисквания на българското и европейското законодателство.
Тази година, с цел по-добра информираност на потребителите за страната на произход на дребни преживни животни (ДПЖ), ще се поставя здравна маркировка на трупно месо в различни цветове. Тя ще обозначава произхода на месото в конкретни два цвята – син и червен с мастило за хранителни цели. За месото от ДПЖ с произход България здравната маркировка ще е със син цвят. При месо с произход различен от български (заклано в българска кланица, но с чужд произход) маркировката ще е в червен цвят. При поставянето ѝ и в двата случая трябва да се спазва изискването да е на външната повърхност на кланичния труп, по такъв начин, че ако той се разреже на половини или четвъртини всяко парче да има здравна маркировка.
Предвиждат се извънредни проверки и на пазарите на живи животни. На тях ще се следи за идентификацията на живите животни, включително паспорти, ветеринарномедицински свидетелства за придвижване на животни към и от пазара и отразяването им в Интегрираната информационна система на БАБХ – ВетИС, съответствието на транспортните средства, с които се придвижват животните, както и ветеринарно-санитарните изисквания и водената документация от собственика или управителя на пазара.
Целта на извънредните тематични проверки е да се осигури безопасност на предлаганите храни, да се гарантира сигурността и здравето на потребителите при увеличеното търсене и предлагане на определени стоки и хранителни продукти по време на празниците Великден и Гергьовден, както и да се предотврати всеки опит за злоупотреби от недобросъвестни производители и търговци, собственици на заведения, за да могат потребителите спокойно да посрещнат празничните дни, информират от БАБХ.