С обявената в голяма част от България грипна епидемия и ваканция много родители търсят всевъзможни начини да предпазят децата си от настинки. Проучване в Съединените щати установи, че повечето родители все още разчитат на народни схващания и митове, за да предпазят децата си, пише Си Ен Ен.
Родителите разчитат на съвети, предавани от техните родители и баби и дядовци. Например, седем от всеки десет родители казват, че не пускат децата си навън с мокра коса, защото ще настинат – схващане, което не е подкрепено по никакъв начин от науката.
Също така много от родителите все още вярват, че ако децата са изложени на студен въздух или вятър, те непременно ще се разболеят.
Друго много разпространено схващане е, че приема на мултивитамини и хранителни добавки ще предпазят децата от болести – нещо, за което няма доказателства, че върши работа. Около 51% от родителите разчитат на този метод.
В същото време обаче повечето родители възпитават децата си в истински доказаните методи за превенция на болести – честото миене на ръце, високата лична хигиена и избягване на други болни.
Проучването установило, че общо 70% от родителите вярват в т.нар. “фолклорни стратегии”.
“Това са методи, които са познати още от преди откритието, че бактерии и вируси са причината за болести у хората. Едно време семействата са опитвали всевъзможни начини с надеждата да останат здрави”, посочват авторите на проучването.
Те коментират, че масово родителите помнят моментите, в които според тях тези стратегии са помогнали, но не си спомнят многото примери, които доказват обратното.
Източник: btv.bg