Има опасност от закриване на неонатологични отделения у нас заради липсата на специалисти, за това сигнализират от Фондация „Нашите недоносени деца“. Конкретният случай е с акушеро-гинекологичното отделение в Ямбол, което остава без неонатолози и само с двама акушер-гинеколози.
По този повод от Фондация „Нашите недоносени деца“ излезе с отворено писмо, в което се акцентира върху проблема с липсата на необходимата грижа за новородените деца, бременните и раждащи жени и фактът, че тя е пряко следствие от отсъствието на устойчива ангажираност по проблема от страна на държавните институции. На свой ред това излага на реална опасност живота и здравето на бебетата, бременните и раждащи жени. В писмото Фондация „Нашите недоносени деца“ призовава за спешно внимание от страна на институциите към този изключително сериозен проблем и „намира за напълно недопустими и неприемливи системните липси на адекватни политики в областта на майчиното и детско здравеопазване в страната.“
Липсата на държавен ангажимент по отношение на грижата за тази уязвима група деца, както и за бременните жени води до естествения отклик и мобилизация на обществото и гражданските организации и поемане на тази, иначе държавна, функция и грижа от тях. Парадоксално е, че публичното пространство е наситено с информация за осигуряване на апаратура чрез кампанията „Българската Коледа“ – същата тази болница в Ямбол е получила апаратура, закупена с дарителски средства на гражданите, през 2017 година. В същото време обаче държавните институции маскират бездействието си, приписвайки си заслуги на гражданите и представяйки резултата като постижение на здравната си политика, докато всъщност далеч по-сериозни проблеми като липсата на квалифицирани кадри остават неглижирани.
Фондация „Нашите недоносени деца“ многократно е получавала сигнали от различни болници за този все по-наболял и значим проблем, който не се изчерпва само с недостига на неонатолози, гинеколози, акушерки и медицински сестри. В практиката си, неонатолозите често се сблъскват и с друг проблем – липса на адекватно проследяване на зрението на недоносените деца, което е в значителен риск, поради липсата на квалифицирани детски офталмолози в болници извън София. Като резултат от това значителен процент деца получават трайни увреждания на зрението, които могат да стигнат и до пълна слепота.
Има обаче нещо, което не би могло да бъде поправено по този реактивен начин и това е осигуряването на достатъчно квалифицирани специалисти, които да се грижат за майката и новороденото – ангажимент, който би следвало да е сред държавните приоритети в сферата на майчиното и детско здравеопазване.
В края на миналата година бяха публикувани и Европейските стандарти за грижа за новородените2, с фокус недоносени и болни бебета, които в детайли засягат качеството на медицинската грижа, нужна за намаляване на детската смъртност и последствия, които да гарантират оптимални условия и достъп до медицинска грижа за всяко новородено, независимо къде е родено. В същото време, в 2019 година, близо 70 хиляден град, остава без нито един неонатолог и само двама гинеколози.
В тази връзка, бихме искали да предложим няколко основни стъпки, предприемането на действия по които би поставило началото на усилията за стабилизиране на състоянието на майчиното и детско здравеопазване в страната. От спешна необходимост е изработването на национален план за задържане на здравните специалисти (педиатри, акушерки, акушер-гинеколози, неонатолози, офталмолози, медицински сестри) в България и създаване на достойни условия за труда им не само в София, но и изключително в населените места извън столицата. Все по-чести са случаите на отделения с дарена апаратура, която не се използва активно, тъй като на здравните специалисти не е предоставено необходимото обучение за боравене с нея. В този смисъл, смятаме, че е крайно наложително осигуряването на необходимите надграждащи обучения, даващи на здравните специалисти увереност за работа с нова за тях апаратура. От неотложна необходимост е и въвеждането на семейно-ориентиран подход на грижа за новородените и техните семейства, тъй като в България родителите на болни и преждевременно родени бебета продължават да бъдат активно изключвани от грижата за тях в рамките на неонатологичните отделения, възможностите за свиждания са изключително ограничени и липсват практики, подкрепящи връзката между родителите и бебето. В контекста на семейно-ориентираната грижа е препоръчително регламентирането на акушерския модел на грижа, което предполага и законовото уреждане на патронажните грижи и грижите за бременните жени, родилките и новородените деца. От първостепенна важност е и предприемането на спешни мерки от страна Министерство на здравеопазването по финализиране и иницииране на обществено обсъждане на Медицинския стандарт по акушерство и гинекология.
По този повод репортер на „Благоевград Нюз“ се свърза с директора на МБАЛ – Благоевград д-р Огнян Митев, който е специалист акушер-гинеколог. Д-р Митев заяви, че в неонатологичното отделение в благоевградската болница липса на кадри няма, както и че не съществува опасност то да последва съдбата на отделението в Ямбол.