В 45-ото Народно събрание влизат шест партии. Това сочат междинните прогнозни данни от обработените до момента от фирмата „Информационно обслужване“ секционни протоколи след вота в неделя на база 98,93% обработени протоколи в Районните избирателни комисии към 01.00 часа.
- ГЕРБ/СДС – 26,14%
- „Има такъв народ“ – 17,73%
- БСП за България – 15,02%
- ДПС – 10,34%
- Демократична България – 9,52%
- „Изправи се! Мутри вън!“ – 4,74%
Под чертата от 4% остава ВМРО с резултат от 3,65%.
БНО, с която на вота се яви Васил Божков – 2,96%.
Партия „Възраждане“ е с 2,47% , Воля – НФСБ – 2,38%, „Републиканци за България“ – 1,27%“, Движение на непартийните кандидати – 0,53%, „Атака“ – 0,49%. Партия АБВ – 0,47%
47 449 души са заявили, че не подкрепят никого.
От вота в чужбина най-много гласове печелят „Има такъв народ“ (30,75%) и ДБ (17,56%), следвани от ДПС (13,17%). ГЕРБ и БСП получават съответно 8,7 и 7 процента.
Днес до края на деня Районните избирателни комисии трябва да изготвят протокола от гласуването, да го сканират и да го изпратят в ЦИК, както и да го качат на интернет страниците си.
Срокът за предаване на изборните книжа отново в ЦИК е 48 часа. Но след приемането на последния секционен протокол. Това означава, че не само днес, но и утре РИК ще предават книжата си – а именно първите екземпляри от протоколите на секционните комисии, включително и на подвижните, флашките от машините, картите към тях и други протоколи.
Това е необходимо, за да може данните да се въведат повторно в изчислителния център на ЦИК и ако се открие несъответствие спрямо данните от първата обработка на протоколите, да се установи има ли грешка, каква е тя и да бъде отстранена. След което не по-късно от 4 дни след края на изборния ден – в четвъртък вечерта, е срокът, в който ЦИК трябва да обяви получените гласове, разпределението на мандатите между партиите и коалициите.
Окончателните резултати се обявяват до 7 дни след края на изборния ден.
13 Районни комисии вече са предали книжата си в Централната избирателна комисия и се извършва повторното въвеждане на данните, преди да се обявят окончателните резултати.
Само в четири многомандатни избирателни района в страната секционните протоколи не са обработени на 100 процента от районните избирателни комисии, сочат данните на фирмата преброител на резултатите от парламентарния вот „Информационно обслужване“. Това са Враца, Кърджали, Монтана и 23-ти в София – град. В Монтана към 1 часа през нощта са били обработени 79 процента от секционните протоколи.
Източник: БНР