Парламентът прие на първо четене субсидията от 1 лев

пленарна зала

Със 117 гласа „за“ и 90 „против“ промяната в закона за Държавния бюджет, с която се предвижда размера на държавната субсидия за политическите парти да бъде 1 лев за действителен глас, мина на първо четене в парламента. „За“ гласуваха депутатите на ГЕРБ, „Обединени патриоти“, „Воля“ и „Атака“. ДПС и БСП бяха „против“.

Между двете четения предстои дебат, тъй като от „Обединени патриоти“ предупредиха, че има опасност от 1-ви юли партиите да бъдат лишени от субсидии и да дължат пари. От БСП заявиха, че начинът, по който се взима решението, е недопустим, тъй като той е внесен без оценка за въздействие и в нарушение на правилника на Народното събрание.

Депутатът от ДПС Делян Пеевски днес заяви в кулоарите на парламента, че партията му ще настоява субсидиите да бъдат премахнати и моделът на политическо финансиране да бъде сменен.

„Предложението на ГЕРБ няма да подкрепим, но ще подкрепим да е 0 лева субсидията, защото за нас това е див популизъм, което се предлага. Хубаво е да се изясни какво правят партиите после. За нас това значи фалит на партиите при 1 лев субсидия. Затова е нормално, ако ще се променя моделът на финансиране, да бъде 0 лева и отворено финансиране, американски тип, от ясни, прозрачни донори“, подчерта Пеевски.

Моделът на партийното финансиране трябва да е като в Щатите, смята Пеевски. Те да получават пари от икономически субекти и граждани при пълна прозрачност и контрол на средствата. Йордан Цонев отново остро критикува предложението на управляващите и обясни, че държавното  финансиране е по-евтино и по-прозрачно:

„Един лев, пет лева, гледат на боб в тавана горе и колко лева да намалим, за да се харесаме на тоя или оня. Не става с харесване. Или ще се финансира дейността на политическите партии, или няма – зависимости при един и при пет лева са еднакви. Още днес ще предложим нула лева и открито, публично финансиране от икономическите субекти и от гражданите на партиите със съответният контрол от гражданското общество и от всичко останало“.

ДПС започва консултации за намаляване на ДДС на определени продукти. Днес партията разговаря с фармацевтите.

Днес парламентът разгледа предложението на управляващите партийната субсидия да бъде намалена от 11 на 1 лев на глас.

Изменението в закона за държавния бюджет, внесени от Министерски съвет, се предвижда от 1-ви юли – партийната субсидия да бъде намалена от сегашните 11 лева на 1 лев за всеки действително получен глас.

В мотивите си вносителите посочват, че с намаляването на партийните субсидии ще се реализират по-малко разходи от държавния бюджет за финансиране на дейността на политическите партии и коалиции, като изчислиха, че само за второто полугодие бюджетната икономия би възлязла на близо 15 млн. лева.

Друг обявен мотив от ГЕРБ е желанието да се спрат всякакви спекулации, че партията се облагодетелства от държавни средства, след като стана ясно, че партиите и коалициите са надвзели субсидии.

Коалиционните партньори от „Обединени патриоти“ изразиха принципно съгласие за 1 лев държавна субсидия, но опозицията в лицето на БСП и ДПС се обявиха против.

Социалистите дори определиха внесения от ГЕРБ законопроект като кризисен ПР.

Същевременно ръководството на ДПС започна среща в Народното събрание с представители на фармацевтичния бранш по обявената законодателна инициатива на Движението за намаляване на ДДС върху лекарствата.

Лидерът на ДПС Мустафа Карадайъ обясни, че целта на срещата е да се стартира широк обществен дебат.

„Най-вече с хората, които са в бранша, за да се види експертният резултат какъв би бил евентуално и дали може да се постигне тази цел, каквато е нашата идея, а именно намаляване на цените на лекарствата за крайните потребители“, обясни той.

Йордан Цонев каза, че ако няма реално поевтиняване за потребителите, предложението им ще отпадне: „Няма да направим предложение, ако няма гаранции, че ще паднат цените. Затова са консултациите“.

В срещата, инициирана от ДПС, участват представители на Българската генерична фармацевтична асоциация и на Асоциацията на научноизследователските фармацевтични производители в България.

Започват и първите консултации с производители на брашно и на тестени изделия, съобщи Делян Пеевски. И коментира инициативата си за намаляване на ДДС за някои стоки.

„Ако няма гаранции за реално намаляване на цената на хляба с диференцирането на ДДС, то изобщо няма да предлагаме такава мярка. Утре също има консултации с производители, но целта е крайната цена на хляба да се намали, а не само да пада цената за производителите“, допълни депутатът от ДПС.

„Радваме се, че управляващите ни чуха за безплатните детски градини. Продължаваме с намаляването на ДДС на хляба, а след това и на книгите“, завърши Пеевски, предаде БНР.

 

Comments

comments