От отдел „Маркетинг“ до фермер за всичко

6666666

Когато миналата есен семейство с деца посещава ферма „Бродилово“, гостите очакват да видят обори, ограждения, хранилки със сено. Вместо това, заварват тучни ливади, простиращи се, докъдето стига окото, чист въздух и весело лъкатушещата река Велека. Наместо да галят телешки муцунки, подаващи се иззад ограда в очакване на лакомство, децата с разочарование установяват, че ще трябва да се съобразят с маршрута на свободно пасящото стадо животни, които в този момент са на припек на няколкостотин метра надолу по поречието. (След разходката с трактор обаче разочарованието бързо прераства във възторг.)

Васил Морфов, съсобственик на семейна ферма „Бродилово“, също не е типичният фермер. Васко е само на 29, роден е в София и отрасъл в Бургас и преди да се засели в Бродилово, на 70 км югоизточно от Бургас, преди седем години, никога не е живял на село. Като юноша Васко мечтае за по-традиционни питомци и като всеки амбициозен млад човек, желае добро образование и интересна работа. Завършва Немската гимназия в Бургас и всяко лято работи в морските курорти в района. Срещите с различни хора отварят апетита му към социалните професии, поради което по време на следването си във Великобритания се насочва към маркетинг.

След дипломирането си прави постъпки, за да осигури корпоративното си бъдеще на острова, но бавно осъзнава, че този живот не е за него. Затова когато по време на едно от кратките му прибирания в България баща му споделя, че обмисля да излезе от търговията и да се захване със земеделие, Васко отсича: „Давай, започваме!“

Годината е 2012 г., Васко е на 22 и въведението му в света на земеделието е от най-суровите. Първоначално с баща му започват да се занимават със зърнопроизводство. В представите му същинската работа ще му отнема три-четири месеца от годината, а останалите осем ще прекарва в почивка и размисъл как да развие бизнеса. Разчистването на нивите от бурени и работата по посевите му отнемат далеч над първоначално предвидените три-четири месеца. Васко бързо разбира, че всъщност земеделската работа никога не свършва. Скоро се налага да ревизира и други свои идеи – например, че познанията му по маркетинг ще му помагат с продажбите. Продукцията е далеч под очакваното – през първата година 50% от реколтата от царевица е унищожена от наводнение, а през втората я прибират прекалено рано, за да е годна за продажба.

Едва през 2015 г. Васко и баща му решават, че е време за промяна в курса. Купуват първите си месодайни крави и преобразуват нивите в пасища. Влажният средиземноморски климат в долината на Велека е идеален за пасищно отглеждане на животни. Зимата е кратка, мека и топла, снеговалежите са редки, а снежната покривка рядко се задържа за повече от няколко дни. Летата са влажни и топли, зелена трева има в изобилие от април до декември, а дохранване със сено се налага само през първото тримесечие на годината.

Въпреки благоприятните условия и пасищния начин на отглеждане на животните, работа във ферма „Бродилово“ има всеки ден. Фермата се простира на 4 000 декара, от които 2 200 декара пасищна площ, която Васко обхожда с трактора или колелото си почти ежедневно. Животните се преброяват и преглеждат за симптоми на болести редовно. През есента пасат на свобода, но зиме хранилките винаги трябва да са пълни със сено и люцерна, а през пролетта и лятото, за да подобри качествата и добива от пасищата, Васко контролира пашата със заграждения.

Младият фермер се учи предимно в крачка, но също така чете специализирана литература и посещава обучения винаги когато може. През 2017 г. е сред дванадесетте български фермери, които Фондация „Америка за България“ подбира всяка година за обучение в САЩ по програма „Лидери в земеделието“. Целта на програмата е да предаде добрите практики от САЩ на български фермери и да помогне за изграждането на модерен, конкурентен земеделски сектор в България.

Обучението, в което участва Васко, се провежда в щата Тексас, който е известен с традициите си в говедовъдството, под ръководството на специалисти от Института за международно земеделие „Норман Борлауг“ към Университета Тексас А&M – институцията в САЩ с най-голям бюджет за изследвания в областта на земеделието.

„Беше страхотна възможност да видим как го прави страната, която е най-крупният производител на телешко месо“, казва Васко. „Програмата ми даде цялостен поглед върху бранша“, допълва той, но уроците, които са му най-полезни, са свързани с отглеждането, обработката на месото и търговията с крайните продукти.

Днес ферма „Бродилово“ разполага със 120 животни от породата Херефорд и един бик от породата Абърдийн Ангус и е една от малкото ферми в България, които предлагат висококачествено биосертифицирано месо. Васко предлага свежо месо и месни деликатеси директно на крайния потребител, за да скъси дистанцията между производство и потребление и за да не оскъпява ненужно продукцията чрез посредници. Засега Васко работи с клиенти в Бургас, София и Варна, но интересът към продуктите на ферма „Бродилово“ се увеличава постоянно.

„Ако когато бях на 18, някой ми беше казал, че ще стана фермер и ще прекарвам голяма част от времето си сам, нямаше да повярвам“, казва Васко. „Земеделието не е кариерен път, който обмисляш, но съм доволен, че се случи по този начин“. Допълва, че вече е толкова свикнал постоянно да бъде навън, на чист въздух, че не може да си представи да работи в офис или за друг.

Плановете му за бъдещето включват наемането на помощник за фермата, както и създаването на възможности за селски, спортен и планински туризъм и къща за гости, в която да приема посетители. „Така ще оползотворя познанията си по маркетинг“, смее се Васко.

Шегата настрана, когато Васко изпълни плановете си – а ние не се съмняваме, че ще го направи, бродиловският простор ще бъде рай за цялата фамилия.

Comments

comments