Нобелова награда за икономика – за борба с глобалната бедност

 

nobel-econ

Американецът с индийско потекло Абиджит Банерджи, френско-американката Естер Дюфло и Майкъл Крамер от САЩ спечелиха Нобелова награда за икономика, съобщи БГНЕС, цитирайки Кралската академия на науките.

Триото беше отличено “за експерименталния им подход за облекчаване на глобалната бедност“, заяви журито.

Наградата на „Риксбанк“ за икономически науки в памет на Алфред Нобел 2019 е присъдена за усилията за борба с бедността в световен мащаб.

Тази година лауреатите въведоха нов подход за постигане на надеждни резултати от най-добрите начини за борба с глобалната бедност“, се казва в изявление на шведската Кралска академия на науките.

Французойката Естер Дюфло от Масачузетския технологичен институт става втората жена, носител на тази престижна награда. Първа през 2009 година беше американката Елинор Остром за нейния анализ на икономическото управление: тя показа, че общата собственост, включително ресурсите, може да бъде ефективно управлявана от групи хора.

Наградата се присъжда ежегодно от Кралската академия на науките, като паричното обезщетение, както и размерът на други премии, е 9 милиона шведски крони (около 900 000 долара).

Наградата се връчва заедно с основните награди в Стокхолм на 10 декември, в деня на смъртта на Алфред Нобел.

Нобелова награда се връчва от 1901 година по волята на индустриалеца и динамитен магнат Алфред Нобел. Неговият стремеж да популяризира науките и напредъка на човечеството идва след изобретението му – динамит, използван като инструмент за война, вместо първоначално предназначената му цел за добив. Наградният фонд, около 900 000 долара безвъзмездна помощ, все още се финансира основно от богатството, оставил след себе си.

Comments

comments