МЗ приписа недостига в аптеките на неразумните болни

БГНЕС

Самолечението и масовото предписване на антибиотици по телефона от личните лекари са основната причина за недостига на отделни медикаменти, разбра се след извънредна среща на министъра на здравеопазването с представители на фарацевтичния бизнес и Изпълнителната агенция по лекарствата. Здравният министър Костадин Ангелов и фармацевтите за пореден път декларираха, че на територията на страната има достатъчно количества медикаменти. Докато твърдят, че недостиг няма, от фармацевтичния съюз признават, че има нараснало търсене и няма как да установят какво количество в момента би било достатъчно.

„Докато няма електронна система за проследяване на наличностите и отчитане на повишеното напревление, ние не можем да отговорим на въпроса колко е достатъчно. Недостиг има тогава, когато нещо не е достатъчно. Очевидно е, че имаме повишено потребление, при някои продукти с 40-50 и повече процента, както споделиха колегите от търговията на едро. Докато няма електронна система, ще отнеме много време за извършване на проверки ог Изпълнителната агенция по лекарствата и когато те станат готови, няма да са актуални. Така че очакваме с голямо нетърпение електронната рецепта и електронизацията на процесите“, коментира проф. Асена Сербезова, председател на Българския фармацевтичен съюз.

Самолечението е изключително опасно за здравето на хората, защото намалява имунитета в момент, в който организмът има нужда от него за борбата с инфекцията, коментира и здравният министър Костадин Ангелов. По данни на СЗО само 8% от хоспитализираните с коронавирус развиват бактериална или гъбична инфекция и имат нужда от антибиотик, докато практиката – и в България, и по света е да се предписват антибиотици на 72% от пациентите, изтъкна Сербезова. Имало случаи на изписани 7 опаковки азитромицин – за всички в семейството, без всички да са болни. Сербезова призова личните лекари да изписват генерично антибиотик, защото в момента на пазара в България има 12 продукта с азитромицин. Когато рецептата не е изписана генерично, а в аптеката няма конкретния продукт, фармацевтът не може да го замести, обясни Сербезова.

Макар да отричат за наличието на реален недостиг, от думите на фармацевти и търговците се разбра, че при някои продукти като хепарините такъв реално има. На срещата е постигната договореност да се подсигурят аптеките с количества с фраксипарин и клексан за бременните, които наистина имат нужда. В болниците има достатъчно количества, съгласете се, че не е нормално пациентите да се самолекуват и да си ги поставят сами, коментира  Аделина Любенова, представител на търговец на едро. В аптеките имало достатъчно и аксиоксиданти, и продукти за подобряване на имунитета, хората трябва да са спокойни, твърди Любенова.

По-рано през деня аптекари от Пловдив сигнализираха за сериозен недостиг на отделни медикаменти и обявиха, че представителите на институциите живеят в паралелен свят.

 

 

Източник:segabg.com

Comments

comments