Главният прокурор поиска да има закон за лобизма

 

Главният прокурор Иван Гешев смята, че в България трябва да има закон за лобизма, за да спре практиката, при която адвокати на подсъдими да стават депутати и после искат да променят законите в полза на тези, които защитават.

 

Гешев изрази идеята пред регионални журналисти в Добрич, където участва в семинар на въпрос за закриването на специализираното правосъдие.

 

„Не кореспондира с европейските ценности, с върховенството на правото и с каквото и да e спазване на българските закони и конституция да се иска оставката на действащ магистрат по наблюдавана преписка, на който си бил адвокат“, коментира Гешев, цитиран от „Нова телевизия“.

 

Той визира, без да го спомене изрично, депутата от „Изправи се БГ! Ние идваме!“ Николай Хаджигенов. Той оглавяваше комисията за разследване на насилието на протестите и подслушването, която излезе с препоръка бившият прокурор от специализираната прокуратура и настоящ европейски делегиран обвинител Вероника Трифонова да бъде отстранена.

Според Гешев Хаджигенов е бил защитник по преписка, по която именно Трифонова е била наблюдаващ прокурор.

 

„Това е законно – да си адвокат, после да станеш депутат и да промениш законите в интерес на лицата, които защитаваш. Да, това е законно в България. Дали е морално, трябва да си отговорят българските граждани. Това е въпрос, който не търпи отлагане от гледна точка на прокуратурата. Във всички държави има закони, които уреждат тези неща. И това са много стриктни правила, които се спазват много внимателно. Когато дойде Кьовеши (Лаура Кьовеши, европейският главен прокурор – бел. ред.), получи протоколни подаръци и попита колко струват. Дори на такова ниво има регулация“, коментира още Гешев.

 

Гешев обяви, че от днес го пази НСО и са силно преувеличени твърденията на Министерство на правосъдието, че хора от Бюрото за защита са преминали към тази служба, за да го пазят. „Ако преминаването на няколко шофьори е някаква новина“, каза още той. По думите му „получава се изкривяване на информацията. Детската игра развален телефон много често се получава и в медиите, и в живота“. Ден по-рано от Министерството на правосъдието обявиха, че е имало миграция на хора от бюрото към НСО, че те самите са поискали това и се предполага, че са преминали там именно за да пазят Гешев.

 

„Дали съм защитен или не, едва ли интересува българските граждани. Когато аз съм станал главен прокурор, съм бил наясно със себе си, какво искам. Наясно съм, че никой не ме е карал да ставам главен прокурор насила и оттогава регламентацията е, че главният прокурор е с охрана“, заяви още Гешев.

 

Има много сигнали срещу длъжностни лица от служебното правителство

 

В най-скоро време пресцентърът на прокуратурата ще изнесе информация какво става с преписките, започнали по сигнали на служебното правителство, заяви още Гешев. Справката щяла да покаже колко са, на какъв етап и защото „явно представлява интерес“ и кой работи по тях. Но главният прокурор уточни, че не са били много.

 

В държавното обвинение са постъпили и над 50 сигнала от комисията по ревизия в предишния парламент, оглавявана от Мая Манолова („Изправи се БГ! Ние идваме!“), но те няма да влизат в справка.

 

„Има много сигнали срещу длъжностни лица от служебното правителство… И от предишното правителство, които не са от служебното правителство…“, обяви още Гешев.

Comments

comments