Фирмите от информационната индустрията в България – срещу повишаване на максималния осигурителен доход на 3000 лева

 

изтеглен файл

Фирмите от информационната индустрията  в България  се обявиха  срещу повишаването на максималния осигурителен доход на 3000 лв. Това те категорично заявяват в писмо  до министър – председателя Бойко Борисов, неговия заместник Валери Симеонов и финансовия министър Владислав Горанов, до председателя на бюджетната  комисия в Народното събрание Менда Стоянова и до председателите на основните работодателски организации у нас – КРИБ, БТПП, БСК и АИКБ.

В писмото се казва:

От името на водещите организации в ИКТ индустрията – Асоциация Телекомуникации (АСТЕЛ), Българска асоциация на софтуерните компании(БАСКОМ), Българска асоциация по информационни технологии (БАИТ),Българска аутсорсинг асоциация (БАА) и ИКТ Клъстер изразяваме нашето сериозно безпокойство във връзка с обявените намерения за повишаване на максималния осигурителен доход на 3000 лв.

Изразяваме своята загриженост, че една такава промяна ще има осезаемо негативен ефект върху цялостния инвестиционен климат в страната, както и върху този сектор с висока добавена стойност и възможността му за растеж. Като социално отговорна индустрия и добри данъкоплатци, подкрепяме осигуряването на по-добри условия за достойни старини, но не с цената на този погрешен модел и не с цената на противопоставяне на отделни групи хора в нашето общество. Решението да се увеличи прага на пенсиите, поднесено едновременно с повишаването на максималния осигурителен доход, би могло да се възприеме като противопоставяне на отделни групи хора и да засили острото усещане за несправедливост, да подкопае доверието в институциите и да застраши функционирането на държавността на системно равнище.

Изненадани сме, че в години с бюджетен излишък се взема от генериращите висока добавена стойност, вместо да се инвестира в увеличаване на техния брой чрез инвестиции в образователната система за подготовка на повече специалисти. Отчитайки, че това намерение ще обхване близо 148 000 лица, от които една трета са заети в нашата индустрия, следва ясно да се осъзнае, че това ще засегне както служителите, така и работодателите. Бихме искали да обърнем внимание, че съществува реална опасност от отлив на висококвалифицирани специалисти, който предвид съществуващия дефицит на кадри, не би могъл да бъде компенсиран по никакъв начин. Естествено, след отлива на специалисти ще ги последват и компаниите, които ще предприемат активни действия по преразпределение на своите разходи за заплати чрез наемане на повече хора в зони с по-добри икономически условия – например свободните икономически зони край Скопие и Ниш.

Друго негативно следствие на увеличаването на осигурителните вноски (особено в комбинация с обсъжданото увеличаване на вноските по задължителното здравно осигуряване) ще бъде редуцирането, а дори и прекратяването на инвестициите от страна на компаниите в допълнително обучение и нови кадри в бизнеса, за развитие и мотивация на персонала, както и намаляване на капацитета на фирмите да отделят средства, ресурси и време за участие в социално отговорни кампании.

На мнение сме, че толкова чувствителна тема следва да се комуникира и с бизнеса, който е пряко засегнат. Едно прибързано и непрозрачно решение буди съмнения дали е направена прецизна оценка на въздействието върху бизнес средата.

Както и досега, оставаме в готовност за конструктивен диалог“

Comments

comments