От Планинската спасителна служба делим оказаната помощ на такава, която е по ски пистите през целия зимен сезон, който започва декември и е до края на април, а останалата статистика я правим за една календарна година. От 1 януари до 10 декември 2019 година сме оказали помощ на 2389 пострадали. Това каза директорът на ПСС Емил Нешев на пресконференция за началото на зимния сезон в планините, предаде Агенция „Фокус“.
„Случаите на пострадалите в планините расте. Предходната година пострадалите са били 2634, докато през тази са 2389. Хубаво е да се обърне внимание кои са месеците с повишен травматизъм по българските ски писти – януари, февруари и март, като най-много инциденти се случват през месец февруари, когато и условията по планините са по-подходящи за практикуване на зимни спортове“, подчерта Нешев.
Той допълни, че когато говорим за спасителни акции, трябва да уточним какво значи това. „Акции са всички случаи, които ПСС организира като действия на терен в планината, които не са свързани с охрана на ски писти, където имаме екип, който се грижи за тази сигурност или дежурни спасители по бази“, каза още директорът на ПСС. По думите му за изтеклата година най-много акции са провели в района на Стара планина – 39.
„Като вид проведени акции най-много са транспортните акции, след това извеждане от трудна ситуация и акции по търсене. Смъртните случаи тази година са по-малко от тези през предходните 3-4 години, като за 2019 г. има 8 смъртни случая. От тях има такива заради подценяване на условията за туризъм, лавинни инциденти, падане на автомобил от скалиста местност, заболяване и др“, поясни Нешев.
„Имаме и група за спасяване с кучета, която е уникална за България. Тя се състои от 22 кучета, като 10 от тях са от оперативен клас C. Изключително трудна и в същото време отговорна е задачата на хората, които се занимават с този тип спасяване“, каза още директорът на ПСС. Той изказа благодарност на тези спасители, които са водачи на кучетата. „Има осигурени специални ремаркета с термоизолация за кучетата-спасители, която е много важна, защото им помага да бъдат изолирани както от студа, така и от горещините“, допълни Нешев.
„Имаме някои функционални проблеми – един от тях е хеликоптерът. Апелирам към държавата да помисли за снабдяването със санитарни хеликоптери. Служителите ни се състоят от шофьори до професори, но те срещат трудности с освобождаване от длъжност от работодателите, когато има спасителни акции“, посочи старши лейтенант Васил Ганчев от ПСС . Той отправим молба към работодателите за разбиране.
По думи на Васил Ганчев са се увеличили случаите на хората, на които ПСС е помогнала в планината, тъй като и туристите стават все повече. „Благодаря на всички, които ни помагат финансово. Пожелавам успешен зимен сезон!“, каза още Ганчев.