ДжиПиГейт: ВАС окончателно обяви задържането на Димитър Стоянов за незаконно

attila-dimitar-prize


Върховният административен съд потвърди решенията на два състава на Административния съд в Перник, че заповедите за задържане на журналиста Димитър Стоянов и на придружаващо го лице са незаконосъобразни. Актовете на вътрешното ведомство бяха атакувани пред съда чрез адвокат Николай Хаджигенов. Решението на ВАС № 9338 от 18.06.2019 е окончателно.

Димитър Стоянов, Атила Биро и придружаващо ги трето лице бяха задържани край радомирското село Егълница вечерта на 13 септември 2018 година. Биро и Стоянов бяха оковани в белезници, докато се опитваха да спасят от унищожение документи по аферата “Джи Пи Гейт”.
На 10 септември Биволъ публикува първата част от журналистическото разследване “Джи Пи Гейт”, в което бeше осветено двойното счетоводство в няколко консултантски фирми, свръзани с голямата строителна компания Джи Пи Груп. От документите, които Биволъ публикува, стана ясно че са отчислявани внушителни суми за подкупи към кметове, държавни чиновници и експерти.

Последва паническа реакция на консултантите, които още на следващия ден започнаха да “прочистват” офисите си в сградата на бул. Черни Връх 59а, изнасяйки и унищожавайки документи и техника , които са потенциални доказателства за тежка корупция при усвояването на европейски средства. Биволъ веднага препрати тази оперативна информация под формата на сигнал до премиера, главния прокурор и МВР. Премиерът тутакси разпореди проверка на МВР.

Биволъ се свърза и с КПКОНПИ, където бяха запознати с разследващия материал, но не видяха основания да се самосезират (записът се пази в редакцията).

Редакцията на Биволъ сигнализира на ГДБОП къде и как се унищожава документацията, свидетелстваща за тежка корупция. Антимафиотите първоначално обявиха, че не могат да реагират на сигнала. Към мястото тръгнаха Димитър Стоянов и Атила Биро. Румънският колега се намираше в София за международна конференция, на която представи пред експерти и представители на ОЛАФ разследвания за злоупотреби с еврофондове, сред които и “Джи Пи Гейт”.
Когато българският и румънският журналист достигнаха до мястото, където се изгаряха документите, те обаче бяха задържани от патрул на охранителна полиция, заключени с белезници, а телефоните им бяха отнети. Това се случи към 20:50 ч. Малко по-късно и третия им спътник също беше задържан.
Тримата останаха без връзка с външния свят повече от шест часа и освободени в ранните часове на 14 септември след като на място в Радомир пристигна румънския консул.

МВР: Имало данни за престъпление
Първоначално МВР отричаше колегите ни да са задържани. Говорител на МВР дори каза пред редакцията на Биволъ, че нямало задържане, а се извършва само проверка на документи. Подобна версия беше лансирана и в публичното пространство, но опровергана веднага от Биволъ с публикуване на заповедите за задържане, издадени от РПУ-Радомир.

МВР мотивира задържанията с твърдението, че има данни за извършено престъпление. От ефира на бТВ директорът на ГДБОП Ивайло Спиридонов го „оправда“ с близостта на журналистическия екип до „секретен пост“. Съдът обаче приема мотивите на МВР, като меко казано несъстоятелни.

В мотивите към решението на съдия Любомир Луканов от АС-Перник, по жалбата на Стоянов е написано, че „не става ясно въз основа на какви факти и обстоятелства административният орган (МВР) е направил обосновано предположение, че лицето е извършило престъпление”.

Съдът: Няма основания за задържане
Съдът счита, че за да се приеме съответствие със закона при задържането на Стояновза срок от 24 часа, следва да са били налице данни, че той е извършил престъпление по чл. 319 от НК. Такива обаче липсват. МВР не е успяло да представи годни доказателства, от които да се направи обоснован извод, че към момента на задържането му Стоянов е извършил престъпление или е съпричастен към извършено такова.

„От нито един от документите съдържащи се в административната преписка не може да се формира извод, че жалбоподателят е имал поведение, което да доведе до възникване на предположение, че именно той е извършителя на престъпление по чл. 319 от НК или е била помагач в извършването на такова престъпление.„

И в двете съдебни решения на АС-Перник, потвърдени от ВАС, се изтъква липсата на посочени фактически основания за издаване на заповед за задържане, което е „съществен порок“, който е „самостоятелно и достатъчно основание за отмяна на акта“.

Съдът отменя заповедите за задържането на Стоянов и спътника му, защото те са акт на неоснователна принуда върху тях, „който противоречи изцяло на същността и предназначението на принудителните административни мерки.“

Този аргумент е развит и в решението на състава на ВАС с председател Светлозара Анчева и членове Милена Златкова и Мадлен Петрова. В случая заповедта не отговаря на изискванията по чл. 74, ал.2, т.2 ЗМВР, тъй като съдържа бланкетно изявление на органа, че има данни за извършено престъпление – присъствие в периметър на местопроизшествие. Тези мотиви не обосноват данни за участие на Д. Стоянов в извършването на каквото и да било престъпление, което да е наложило задържането му срок от 24 часа. – посочват съдиите. Съдът постановява, че наложената принудителна административна мярка не съответства на предвидените от закона цели – предотвратяване извършването на престъпление или укриване на дееца.
Награда
През март т.г. Димитър Стоянов и Атила Биро взеха престижната наградата George Weidenfeld за смела разследваща журналистика, присъдена от издателя Alex Springer./Биволъ

Всички статии по темата “Джи Пи Гейт” могат да бъдат прочетени тук.

Разследването е част от проекта “Exposing fraud in EU-funded projects in Romania and Bulgaria” на Биволъ и Rise Romania финансиран от фонда IJ4EU на Европейската комисия и Европейския център за медийна свобода European Centre for Press and Media Freedom (ECPMF).

Comments

comments