Заплатите и в България са ниски, но там важат правилата на ЕС за държавните субсидии, докато в Турция този въпрос се решава гъвкаво, казват от „Фолксваген“. Това може да се окаже решаващо за инвестицията от 1 млрд. евро, пише „Дойче веле“.
В продължение на месеци се водиха преговори и сега явно са отстранени почти всички пречки. Новият завод на „Фолксваген“ очевидно ще се строи в Турция.
„Водим заключителните разговори“, заяви в четвъртък Андреас Тостман от Управителния съвет на „Фолксваген“ пред журналисти в Берлин. Според него, в момента се уточняват последните детайли. Договорите можели да бъдат подписани в рамките на две седмици, а „може би и по-рано“.
Преди три седмици агенция Ройтерс съобщи, позовавайки се на осведомени кръгове, че решението на германския концерн за гигантската инвестиция е непосредствено предстоящо. Още в края на август Надзорният съвет на „Фолксваген“ взе принципното си решение за строежа на новия завод.
По 300 000 автомобила годишно
Осведомени източници твърдят, че в Маниса, край Измир, ще бъде изграден новият завод на „Фолксваген“. Той ще произвежда 300 000 автомобила годишно. За целта ще бъдат разкрити близо 4000 нови работни места. Строежът ще започне през 2020, а производството е планирано да стартира през 2022 година. Инвестицията на германския концерн ще е на стойност от близо 1 милиард евро.
Заводът ще произвежда моделите „Фолксваген Пасат“ и „Шкода Сюпърб“ за износ в Източна Европа. 80 до 90% от производството ще се експортират към разрастващите се пазари на Източна Европа и Русия. Останалата част от производството ще се продава в Турция.
Решението за изграждането на нов завод на „Фолксваген“ в Турция е политически оспорвано. ЕС обвинява Ердоган в орязване на свободата на словото и правото на демонстрации. От „Фолксваген“ обаче отговарят, че Турция от години е кандидатка за присъединяване към ЕС. В същото време те признават, че ситуацията в страната се е влошила след неуспешния опит за преврат през 2016 година.
„Фолксваген“ е наясно, че в Турция има репресии срещу критици на режима и дисиденти“, казва Томас Щег, който лобира в полза на концерна. Той обаче изтъква, че Турция е страна с развита пазарна икономика, която в бъдеще отново ще се развива по възходяща линия. Предпоставките за това били налице.
Предимствата на Турция
Андреас Тостман от Управителния съвет на „Фолксваген“ допълва: „Смятаме, че в Турция ще можем да запазим нашето високо ниво – по отношение на качеството на продукцията, в защитата на синдикалните права на служителите, както и по отношение на човешките права в сферите, на които можем да окажем пряко влияние“.
Според „Фолксваген“, равнището на заплатите в Турция е по-ниско, отколкото в другите източноевропейски страни, станали предмет на обсъждане във връзка с новия завод. В България, която дълго време се смяташе за алтернатива на Турция, заплатите също са ниски, само че там нямало достатъчен брой съответно квалифицирана работна ръка.
Освен това България е обвързана с европейските правила за отпускане на държавни субсидии. В Турция обаче този въпрос се решава с преговори, посочват от „Фолксваген“.