Уникална традиция за Гергьовден в Добринище, за пореден път целият град облече народни носии и малки и големи се хванаха на българско хоро на площада в центъра на града.
Ежегодно, жители и гости на планинското градче заедно почитат един от най-големите християнски празници, обединени от вярата и традицията, създавайки и утвърждавайки нови традиции.
Четири махали – Шебелица, Вабело, Бунаре и Белия рид. Един обичай – „Топене на китки“. Стотици хора, облечени в традиционни български носии. Да настръхнеш! Бебета с носии, в ръцете на майките и бащите си, млади хора, баби и дядовци, българското знаме, развято от малки деца, народна музика и толкова много българщина – това е Добринище на Гергьовден. Тук идваш уморен и излизаш вдъхновен, а душата ти е толкова пълна, колкото да те държи до следващата година.
Празникът започва в ранни зори, още с изгрева на слънцето, с ритуала „Tопене на китки“. Още вчера, преди залез слънце, момите от четирите махали поставят китките в делва, пълна с вода.
Днес момите извадиха китките, приготвени предходната вечер, като всяка мома е оставила нишан на своята, за да я познае. Преди изгрев слънце, преди роса, ги извадиха, като пяха традиционна гергьовска песен. Според сричката от песента, на която е извадена китката на всяка мома, се предрича какво ще й се случи през годината.
След ритуала „Топене на китки“, всички махали се събраха на централния площад, където всяка една дефилира пред хилядната публика, а накрая жителите на четирите махали заедно се хванаха на общо хоро.