БСП към ГЕРБ: Оголеният кабел е озъбеното лице на управлението

Правите политика от смъртта на едно детенце, отвърнаха гневно управляващите
Снимка: БГНЕС

Инцидентът със загиналото момче в София завихри огромен скандал в парламента. От БСП настояха премиерът Бойко Борисов и столичният кмет Йорданка Фандъкова лично да се явят в парламента на изслушване по въпроса. Управляващото мнозинство на ГЕРБ и „Обединени патриоти” обаче безцеремонно отказа да повика когото и да било.

Социалистите обявиха, че оголеният кабел, причинил смъртта на детето, за „озъбеното лице на управлението”. Това предизвика неравен смях от редиците на ГЕРБ. „Колеги, не се смейте, тук не става въпрос за политиканстване, а да потърсим отговорност от хората, които са виновни за смъртта на едно българско дете. Тъй като се появиха информации, че този оголен кабел захранва павилиони, които са собственост или се държат от общински съветник на ГЕРБ, тук трябва да се явят министър-председателят и столичният кмет, които са съответно председател и зам.-председател на партия ГЕРБ”, обърна се към управляващите соцдепутатът Иван Ченчев.

Председателят на Народното събрание Цвета Караянчева отклони искането му. „Нека да изкажем съболезнования на семейството и да не правим евтин пиар и политически дивиденти от една детска смърт, много ви моля”, каза Караянчева. И така докара до ярост социалистите, които напомниха за постоянното нежелание на Бойко Борисов да се отчита от парламента. „Какво трябва да стане в тази държава, има ли сила в тази държава – в парламентарната република, която може да докара тук министър-председателя, за да даде обяснения за безобразията, които се случват?”, попита депутатът Христо Проданов.

Караянчева незабавно му прекъсна микрофона, както свикна да прави с представителите на опозицията в последно време. „Няма абсолютно никакви доказателства в момента кой е виновен за тази смърт! Нека да оставим компенентните органи да си свършат работата и след това да ги поканим в Народното събрание. Не можем да произнасяме обвинения, преди да знаем какви са обстоятелствата. Ясно е, че влязохме в предизборна кампания”, заяви тя.

В нейна подкрепа излезе депутатът от ГЕРБ Вежди Рашидов. „Отново почвате примитивизма в политиката”, упрекна той социалистите. „Съболезнования на роднините на това детенце. Никой не е искал да го убие, случило се е. Напоследък, нали знаете, че за срутването Бойко Борисов е виновен, за развалянето на магистралата Бойко Борисов е виновен, в Таити тайфуна Бойко Борисов е виновен. Това е вече извращение от тази зала – да правите политика от смъртта на едно детенце! Процедурата ми е да не се позволява това безобразие. От сутринта сме в негативизъм и примитивизъм. Моля, по-сериозно, предстоят законопроекти”, каза Рашидов.

„Било извращение! Извращение е начинът, по който живеят българите в това управление! Това важен въпрос – от вчера всички българи прескачат шахтите!”, реагира възмутено соцдепутатът Филип Попов. А съпартиецът му Христо Проданов добави: „Сигурността на гражданите, на средата, която ни заобикаля, е изцяло политически въпрос. И точно защото е политически въпрос, ние искаме да дойде най-големият политик от ГЕРБ, който е председател на партията. Ако беше криминален или друг, щяхме да ви накараме да поканите тука Мата Хари.”

Караянчева не се предаваше: „Не знам какво може да ни каже министър-председателят точно по тази тема.” „Г-н Борисов беше две години кмет на Столична община, след което г-жа Фандъкова – още 10 години”, отвърна социалистът Георги Свиленски. „Голяма мъка ви е това”, неуместно го иронизира Караянчева.

„Разбирате ли каква отговорност слагате на вашия гръб? Защото сега всички български граждани могат да си помислят – защо пък Караянчева крие собствениците на тези павилиони?”, нападна Свиленски шефът на парламента. Лично засегната, Караянчева направо експлодира: „Моля да не правите внушения от трибуната! Всяко нещо има мярка!”

Тя се опита да продължи с дневния ред, но социалистите не я оставиха на мира. Накрая Караянчева се съгласи да подложи на гласуване процедура за изслушване на Борисов и Фандъкова. За предложението гласуваха 76 депутати, но 103-ма бяха против, а други 5-има се въздържаха и изслушването пропадна. ГЕРБ и патриотите го отхвърлиха, БСП и ДПС го подкрепиха. Имаше дисиденти от различните парламентарни групи – един депутат от ГЕРБ беше „за”, а един от БСП – „против”.

 

 

Източник: segabg.com

Comments

comments