Европейският парламент реши: Интернет гигантите да плащат на журналисти и артисти, когато използват трудa им

08.-europeanparliament_hemicycle_strasbourg

 

Парламентът утвърди  разпоредби за авторското право, според които технологичните гиганти трябва да споделят печалбите си с артисти и журналисти. Така музиканти, изпълнители и сценаристи,  издатели на вестници и журналисти вече ще получават възнаграждение за работата си, когато тя се използва от платформите за споделяне като YouTube, Facebook, Google News.

След гласуването, докладчикът Аксел Фос (ЕНП, Германия) коментира: „Много съм доволен, че въпреки силната лобистка кампания на интернет гигантите сега има мнозинство в ЕП, което подкрепя принципа за справедливо заплащане на европейската творческа дейност. Убеден съм, че след като ситуацията се нормализира, интернет пространството ще бъде също толкова свободно, колкото днес“.

Уикипедия и платформи със софтуер с отворен код няма да бъдат засегнати от новото законодателство.

Според  българския евродепутат Момчил Неков,  „спорните членове 11 и 13 от Директивата за авторското право съдържат риск от възникване на правен хаос, вместо желания ефект за хармонизиране. Оставянето на технологични филтри да се „грижат“ за спазването на авторското право в дигиталния свят може да навреди на свободната журналистика и свободното слово като цяло, както и да попречи на европейските и българските граждани да изразяват свободно мнението си в мрежата. Трябва да се търси баланс между зачитането на правата на потребителите и справедливото заплащане на носителите на авторски права.“

Снимка:European Parliament

Comments

comments