Работодатели и синдикати са в готовност за протест на 15 януари, ако държавата не удължи компенсациите за електроенергия през цялата 2025 година. Причината – високите цени, които са непосилни за бизнеса без държавна подкрепа. Основното искане на работодателските организации е незабавно решение от страна на властта за продължаване на механизма за компенсиране на цените на електроенергията за бизнеса, който действаше до края на 2024 година. Целта е с него цената на енергията за индустрията поне да се доближи до тази на регулирания пазар.
Последното разписано в него в средата на миналата година е таван от 180 лв. на мВтч, над който държавата покрива разходите за енергия на фирмите. Искането се налага, тъй като високите цени са непосилни за предприятията, а над 600 хиляди небитови абонати са подложени на ценови шок, от който има риск да последва инфлация, съкращения на служители и фалити.
„Прагът от 180 лв. от 1 януари отива на 250 и нагоре. Последните сделки, които са на борсата, са в диапазон от 282 до 305 лева за мегават час”, коментира Васил Велев, председател на УС на Асоциацията на индустриалния капитал в България.
„Ние продаваме на международните пазари, където никой не ни пита на каква цена сме си купили електроенергията и природния газ. Заставаме редом с японски, американски и турски производители. Няма как, ако имате 5 пъти по-скъпа електроенергия, 2 или 3 пъти по-скъп природен газ, да успеете да си реализирате продукцията”, обясни Константин Каменов от КРИБ.
„Икономическите оператори, които вече са произвели своите стоки и са осъществили своите услуги, сега ще получат фактури на почти двойна цена. Ако в тях няма увереността, че държавата ще ги компенсира, представете си какви ще бъдат следващата седмица цените на услугите и стоките в България”, поясни Добри Митрев, председателя на УС на Българската стопанска камара.
Велев заяви още, че се надява проблемът да се реши с мирни средства. „Предприели сме срещи, но ако това не се случи в сряда ще бъдем на площада при Триъгълника на властта”, каза още той.
След като работодателите заявиха исканията си, започват срещи с депутати от парламентарните групи. Те вече разговаряха с „БСП – Обединена левица”. На срещата присъства и председателят на Народното събрание Наталия Киселова. Разговор имаше и с „ДПС – Ново начало”. На срещата са обсъдени проблемите в енергетиката и отражението им върху бизнеса. От формацията са се ангажирали с въвеждането на автоматичен механизъм за компенсиране на цените на тока през 2025 г. за небитовите потребители. „Защото ако няма такъв, това ще доведе до увеличение на цените на всички стоки и продукти, произведени в България, и това ще удари по джоба на хората”, посочват от „ДПС – Ново начало” в позиция. От формацията са уверили, че ще защитят интересите на работодателските организации и ще подкрепят техните предложения при обсъждане на държавния бюджет. Среща днес работодателите ще проведат и с „Продължаваме Промяната – Демократична България”. В петък ще има разговор и със служебния министър на енергетиката.