Ново нападение в Благоевград! Куче се нахвърли и захапа ръката на ученик в двора на Шесто училище в кв. „Струмско“

Ново нападение на куче в Благоевград, бездомното животно нападнало вчера преди обед третокласник  от Шесто основно училище в кв. Струмско в Благоевград, пише Struma.com. Момчето е с разкъсана ръка, минало през Спешно отделение в МБАЛ Благоевград и оставено на домашно лечение. Писъците на малчугана разтърсили училището, инцидентът се разиграл пред погледа на портиера, който се спуснал и спасил детето. Това е поредното нападение на бездомно куче в областния център, което показва, че проблемът се задълбочава, при това сериозно.

Хората се озлобиха срещу кучета и средата в Благоевград става враждебна, както за кучетата, така и за жителите на града. Изправени сме пред проблем, осъзнат и коментиран, но без решение до момента. Снощи имаше среща с общинското ръководство и  ръководството на общинския приют с пострадали от кучешки нападения граждани, на която бе взето решение общината да глобява онези, които хранят бездомните кучета.

Едва ли подобна ангажираност на общинския инспекторат ще даде необходимия ефект, или само ще озлоби защитниците на животните, които и без това са настръхнали, бранейки правото на хуманно отношение към четириногите. Фейсбук завря от коментари, как точно ще бъде намерен човекът, който храни животните и на какво основание ще бъдат налагани тези глоби. От общината обаче са категорични, че това е някаква стъпка към решаване на проблема.

Дни наред се вихри истинска война между хората и кучетата. Завчера имаше хвърлена отрова, която изтрови гълъби  и кучета пред Съдебната палата, мястото на което бе нападнат и ухапан актьорът Иван Тодоров. Днес отново имаше отровено куче в центъра на града. Хвърлянето на отрова е крайно опасен и нехуманен метод за избиване на кучета, още повече, че по улиците играят деца, които биха могли да се окажат жертва на отровата.

Направихме си труда и прегледахме примери в различни държава как се справят със свърхпопупацията от бездомни кучета и установихме, че има наложени практики, които помагат в решаването на проблема. Световната здравна организация доказва с редица научни изследвания, че избиването на кучета няма ефект върху източника на проблема. Посочва се, че единственият ефективен начин за намаляване на броя безстопанствени кучета, скитащи по улиците, е методът кастрирай-и-върни и образоване на собствениците на кучета какво е да си отговорен стопанин.

Самите безстопанствени кучета не са проблема, те са симптом. Проблемът е в безотговорни стопани, които изхвърлят некастрирани кучета на улицата, и невъзможност на властите да приложат ефективно метода кастрирай и върни. Кучетата се кастрират и връщат отново на мястото, откъдето са взети, за да бранят територията си и недопускат нови кучета на това място.

За целта се правят масирани информационни кампании за кастриране, кампании по самото кастриране на кучетата, в които участват или доброволно, или срещу запллащане ветеринарни лекари, в зависимост от това каква организация е създадена на място.

Освен, че е единственият ефективен метод за овладяването на свръхпопулацията от безстопанствени кучета, методът кастрирай-и-върни е хуманен и много по-евтин от безкрайното ловене и избиване на скитащи кучета, се казва в заключения на докладите на Световната организация.

Съвместните действия на общини, неправителствени организации и гражданско общество, които демонстрират воля за справяне с проблема дават резултат. Въпрос на култура в обществото. Посочва се пример с град в Румъния.

В град Орадя (210 000 жители) броят на безстопанствените кучета е намален с 90% в рамките на 4 години като се е прилагал методът кастрирай-и-върни и е имало широки образователни кампании.

Решаването на проблема на парче обрича и двете страни в конфликта-кучета и хора на  непрекъсната вражда, това което наблюдаваме в момента в областния център на Пиринско – Благоевград.

Comments

comments