Важно е правилно да изчислите възможностите си с желанието да получите определена сума на заема, тъй като ще трябва да изплащате много повече. Днес няма да изненадате никого с факта, че сте изтеглили заем – почти всеки втори гражданин на страната ни или вече е използвал такава банкова услуга за решаване на спешните си проблеми, или планира да го направи. Това е съвсем естествено – факт е, че при сегашното покачване на цените кредитирането е много достъпен начин за закупуване на жилища, автомобили или други ценности. Но във всеки случай, преди да отидете в банката, е важно правилно да изчислите възможностите си с желанието да получите тази или онази сума на заема, тъй като ще трябва да върнете много повече.
На първо място ви интересува големината на разликата, надплатена от кредитополучателите за възможността да използват кредитни пари. Размерът на това надплащане се определя като процент от заетата сума и се нарича „лихва по заема“. Има много нюанси, свързани с този индикатор, така че преди да станете длъжник в банка, трябва да го разберете.
Какви са лихвите по заемите?
Крайният размер на надплащането ви зависи от схемата, по която се изчислява лихвата по кредита. Има две такива схеми. Първият е метод за изчисляване на анюитета, когато клиентът ежемесечно депозира едни и същи суми, определени от банката, но компонентите на тези суми ще бъдат различни по размер. Какво означава това?
При кандидатстване за кредит банката незабавно ще изчисли сумата, която клиентът трябва да надплати и ще я раздели на всички месечни плащания. Този вид разделение обаче не е напълно „прозрачно“ – първоначалните суми, които плащате, ще бъдат основно от начислената лихва, а последните от обема на главния дълг по кредита. Оказва се, че за първата част от кредита клиентът плаща цялата дължима лихва към банката (такса за обслужването на кредита), а едва след това погасява директно самия дълг.
Втората схема за изчисляване на лихвите е диференцирана и е много по-предпочитана за кредитополучателите. Факт е, че в този случай лихвите се начисляват веднага за целия кредит и целия срок на кредита, а ежемесечното преизчисляване на лихвите е само върху останалата сума на дълга. Следователно в крайна сметка надплащането става по-малко.
Източник: zalojni-kashti.com