България е готова да плати 250 млн. лв. санкции за завода за батерии

Българското правителство е готово да понесе солидни финансови санкции заради мегапроект за закупуване на батерии, включен в Националния план за възстановяване и устойчивост.

Това пише „Сега“, като разказва за заседание на парламентарната комисия по европейските въпроси, на което по напредъка на плана е изслушан вицепремиерът по еврофондовете и финансов министър Асен Василев.

Повод да санкциите може да стане решението на правителството да купува батерии от български фирми.

Става дума за мегапроект за 1,5 млрд. лв. за закупуване на батерии, които да балансират енергийната система и да позволяват съхранение на енергия при излишъци и покриване на пикове, предизвиква все повече въпроси. Проектът е включен от новото правителство в Националния план за възстановяване и устойчивост и се рекламира като гарант за националната сигурност, защото батериите, които ще се закупят, се произвеждат в България и така няма да се разчита на чужди енергийни ресурси.

Въпросът за възможните санкции при залагане на дискриминационни условия в полза на български производител бе повдигнат от бившия вицепремиер по еврофондовете, а сега депутат от ГЕРБ Томислав Дончев. „Как ще гарантирате закупуване на батерии от български производител, като това е дискриминационно условие и на подобна обществена поръчка ще бъде наложена финансова корекция от 25%“, попита Дончев. Въпросът му не смути финансовия министър Асен Василев, който най-спокойно обяви, че е готов да плати санкциите, ако такива се появят.

„Ако цената на националната сигурност е 25% финансова корекция, аз бих я платил. Това да се произвеждат батериите в България със сигурност струва повече от 250 млн. лв.“, обяви Василев.

Точните сметки показват, че при проект на стойност от 1,5 млрд. лв. финансова корекция от 25% би възлязла на 375 млн. лв. След първоначалната декларация, че ще поеме такъв риск, Василев все пак обясни, че условията на обществената поръчка щели да се пишат съвместно с Европейската инвестиционна банка и нямало да се допуснат дискриминационни условия.

Депутатите от комисията бяха принудени да изслушват Василев при липсата на ясна финансова рамка за новите проекти, като на председателя Драгомир Стойнев от БСП му се наложи да моли изрично за информация колко ще струват новите проекти, влезли при последните редакции. Стойнев се поинтересува и от начина, по който ще се структурира като изпълнение и проектът за батериен парк край Стара Загора.

„Идеята е да се създаде ново дружество под шапката на енергийното министерство. Батериите ще влязат под тази шапка, ще бъдат разположение на подстанциите на „Енергийния системен оператор“ и ще могат да се наемат на пазарен принцип от заинтересовани лица“, обясни Василев. Според него всичко това ще бъде пазарно,  а инвестицията си струва, защото животът на батериите, които се очаква да бъдат закупени, ще бъде 10-15 години и ще позволява 7500 цикъла на зареждане и разреждане.

Според вицепремиера работата по плана за възстановяване е напреднала, като текат технически консултации от ЕК и се очаква зелена светлина до броени дни. Крайният срок за оценка на плана след три поредни отлагания от по един месец е 15 март. България изостава сериозно спрямо други страни от ЕС, а изискването е 70% от ресурса по плана да бъде договорен до края на 2022 г. По плана България очаква общо 12,6 млрд. лв. безвъзмездно финансиране от ЕК.

 

Comments

comments