Най-голяма опасност от катастрофи крият пътищата в Северозападна България. Това показва оценка на риска за пътнотранспортни произшествия в цялата страна, която Институтът за пътна безопасност представи в ефира на bTV. Анализът е извършен по швейцарски стандарт.
„Информацията, която сме взели, е от гаранционния фонд на Асоциацията на българските застрахователи, тъй като се оказа, че данните, с които разполагат държавните институции, не са коректни. МВР води 90 точки в цялата страна за опасни, а в същото време на 3 януари гръцкият премиер представи тяхната оценка на риска със 7000 опасни места. Швейцария имат 4000. Излиза, че България има най-безопасната инфраструктура, което е невярно и нелепо“, отбеляза директорът на института инж. Богдан Милчев.
По негови думи правилната оценка на риска в България ще ни позволи парите на данъкоплатците да се харчат правилни и ефективно за пътищата. „В Северозападна България има най-висок риск да катастрофираме, там пътищата са най-лоши. Източната част е със среден риск, а най-безопасно е в южната част на страната“, казва Милчев.
Според него средата, в която се извършва транспортът в България, е нестабилна. „Тя се характеризира с това, че имаме дефицити в законодателството, дефицити на ресурси и недостатъчен контрол. Предлагаме АПИ да бъде изведена от МРРБ и да стане едно с Агенцията за пътна безопасност, която беше създадена, за да контролира риска. Това са абсолютно съчетаеми структури. Европейският опит показва, че всеки ремонт трябва да мине одит за безопасност“, обясни Милчев.
Той изтъкна още, че само в София опасните локации са над 100 и добави: „Над 400 сигнала сме подали в Столична община, свързани с пътната безопасност“.