Извънредното положение е най-мощният инструмент за ограничаване на основни права

Правителството предлага на Народното събрание да бъде обявено извънредно положение във връзка с коронавируса, съобщи премиерът Бойко Борисов. Изявлението му, излъчено в полунощ, беше доста объркано и е невъзможно да се систематизира на този етап какво включва извънредното положение.

В отговор на заявеното от премиера Министерството на образоването обяви рано сутринта днес (13 март), че на всички места, където няма грипна ваканция в момента, учениците са освободени да не присъстват в училище по преценка на родителите. Това се налага заради разпространението на коронавирус в страната.

Мерките за справяне с кризата ще бъдат конкретизирани до края на седмицата. От изказването на премиера се разбра, че те ще включват забрана за пътуване и за влизане в България от определени държави с много случаи на заразени, затваряне на увеселителни заведения, училища и университети, както и глоби за нарушилите карантината.

„Вече тези, които не си бяха въвели мерките, които България въведе още на 28 февруари и тогава ми се смяха, започнаха да го правят. Ние сме въвели едни мерки, които обаче не се спазват. Днес са ни избягали 14 души. Това налага да въведем извънредно положение във връзка с разрастващата се епидемия. Това трябва да даде възможност да се затварят училища, детски градини, университети, спортни събития. Родителите трябва да ги гледат тези деца. Училищата и университетите, където могат, да минават на дистанционно обучение“, заяви Борисов след извънредното заседание на кабинета и оперативния щаб.

Ще бъде въведена забрана да се пътува до определени страни, а пристигащите оттам няма да бъдат допускани в страната. Не стана ясно как ще се процедира с българските граждани, които в момента се намират в подобни страни и искат да се върнат.

“МВнР трябва всяка минута да си актуализира сайта за забрана на пътувания от България към други страни, а Министерството на здравоопазването – от кои държави да не могат да влизат в България. Измислете с някаква човчица там, че както в Германия, Франция заразата върви със страшна сила, да има подобна забрана”, нареди Борисов.

Здравната каса ще направи клинична пътека за коронавируса.

С промени в Закона за здравето ще бъдат въведени глоби до 5000 лв. за тези, които не спазват наложената им карантина.

”Да се мобилизираме, да спазим процедурата, но тези, които не спазват процедурата – да дадем правомощия на МВР, на службите да ги задържат и да ги задължат да спазват забраната,” обясни още Борисов. Според вицепремиера Томислав Дончев ще има не само глоби, но и спиране на социални помощи. Той изрично уточни, че няма да се нарушават граждански права.

„Единствено и само дисциплина и организация на нацията може да ни помогне. В тази ситуация единственият спор е колко драстични да са мерките“, добави Борисов. Според финансовия министър минимум 3 млрд. лв. ще е загубата за българската икономика. Борисов смята, че размерите на щетите за световната икономика ще надминат в пъти това, което стана при последната финансова криза.

“Баровете, нощни клубове и дискотеки също ще бъдат затворени,” каза още премиерът. Ресторантите обаче ще продължат да работят. „За ресторантите считаме, че има много домакини, които не готвят и са на работа, и хората, които работят, все пак трябва да се нахранят“, мотивира се той. Томислав Дончев подчерта, че извънредно положение не означава спиране на стопанския стокооборот.

Премиерът обяви, че учениците и студентите, които ще прекъснат учебни занятия, трябва да бъдат привлечени да разнасят пенсиите на възрастните и болните хора. „Социалното министерство трябва да вземе мерки относно изплащането на пенсиите. Сега е моментът да покажем дали сме патриоти, дали сме солидарни – да се погрижим за възрастните хора, да се погрижим за социално слабите, за санитарите. Голям проблем ще възникне с погребалните агенции, защото близките на починал с коронавирус също са под карантина“, каза министър-председателят.

”Ситуацията, която се задава изисква много по-бързи решения и действия – и от страна на здравните власти, и от страна на институциите. Има съществени слабости във всички посоки. Ситуацията е толкова динамична, че предлагаме на министър-председателя да се вземат извънредни мерки, за да могат да бъдат въоръжени институциите с достатъчно инструменти да повлиаят на промените, които предстоят пред всички нас”, каза председателят на националния кризисен щаб за коронавируса и началник на Военномедицинска академия ген. Венцислав Мутафчийски.

Comments

comments