Радев: Разходите ни за отбрана натоварват социалните ни системи

ген-румен-радев-304

Президентът участва в работен обяд, организиран от Доналд Тръмп

Не виждам бъдещето на Алианса като съюз между производители и клиенти, а като партньори, които заедно развиват своята сигурност, високите технологии, и заедно произвеждат военно оборудване. Това е посочил президентът Румен Радев пред лидерите на страните от НАТО, предаде БТА.

„Предизвиках дебат за една друга разделителна линия, която изобщо не се обсъжда – че страните се делят на производители и на клиенти, купувачи“, каза държавният глава на заключителния си брифинг след срещата на върха на алианса в Лондон.

 

„Тук вече позициите са съвсем различни. Ако си силна, високотехнологична икономика, която произвежда военно оборудване за своите собствени нужди и за експорт, когато инвестираш в модернизации, всичките пари отиват в твоята икономика, в твоите хора, не подлагат на натиск социалната система. Но когато си страна с по-слаба икономика и не произвеждаш тези оръжия, 100% от разходите, които даваш за модернизации, отиват в богатите страни. За нас това вече наистина е товар, защото натоварва социалните ни системи”, коментира президентът Радев, който е споделил откровено, че това задълбочава технологичната и икономическата пропаст между страните членки в някои отношения.

Президентът е предложил на генералния секретар Йенс Столтенберг в дискусии да се мисли за форми, така че да има много по-силно индустриално сътрудничество и трансфер на технологии към тези държави, които купуват – като България. Това е било и предложението му към президента Тръмп. Радев говори пред медиите след участието си в работен обяд, на който американският президент покани държавите с разходи за отбрана, надвишаващи 2% от техните БВП.

„Предложението ми беше много конкретно и ясно – САЩ да използват стимули и да се ангажират с много по-голяма подкрепа на страните, които изразходват повече от 2 процента за отбрана – за индустриално сътрудничество и трансфер на технологии”, посочи българският държавен глава.

Президентът коментира, че се поставя разделителна линия между държавите, които са с под 2 процента от БВП за отбрана, и тези, които надвишават този процент. Той е изтъкнал на форума направеното от България – за тази година разходите ни за отбрана са над 2%, и то чувствително – 3,25 % от БВП.

„Ние сме втората страна в НАТО след САЩ с такъв висок разход за отбрана, като над 60 процента от тези средства отиват за модернизация – за купуването на изтребителите Ф-16, с пълно авансово плащане”, напомни президентът. Той коментира дискусията на срещата като много спокойна, без предишни емоции и голямото напрежение, което се е очаквало.

„Явно всички лидери осъзнават своята отговорност, посочи държавният глава. По думите му, лидерите осъзнават, че предизвикателствата растат непрекъснато, а това изисква преди всичко единство, както и инвестиции в отбраната. Редица въпроси остават нерешени”, каза Радев, като добави, че с това се е ангажирал генералният секретар на НАТО – да търси възможности за продължаване на стратегическата дискусия и да се търсят решенията на високо политическо ниво навреме, за да не се стига до кризи между съюзниците.

Comments

comments