ЕК одобри изграждането на високоефективна централа за горене на отпадъци в София

The European Parliament in Brussels

Централата ще произвежда топлинна енергия и електричество, като гори 180 000 тона годишно

Европейската комисия одобри изграждането и експлоатацията на високоефективна централа в София за комбинирано производство на електроенергия и топлинна енергия, използваща гориво, получено от негодни за рециклиране битови отпадъци. Комисията одобрява близо 94 млн. евро подкрепа за проекта. „Мярката за подкрепа ще помогне на България да постигне целите си по отношение на енергийната ефективност и ще допринесе за намаляване на емисиите на CO2 в съответствие с целите на ЕС в областта на околната среда, без да се нарушава ненужно конкуренцията“, отбеляза Комисарят по въпросите на конкуренцията Маргрете Вестегер.

За гориво ще бъдат използвани около 180 000 тона негодни за рециклиране битови отпадъци годишно. Инсталацията, която ще бъде изградена от „Топлофикация“ ЕАД, дружество изцяло притежавано от Столична община, ще бъде свързана с топлофикационната мрежа на София. Изграждането ще приключи до края на 2023 г., посочват от европейската комисия.

Подкрепата ще се състои от пряка безвъзмездна помощ приблизително от 90,8 милиона евро (около 177,6 милиона лева), финансирана от структурните фондове на ЕС, управлявани от България. Другата мярка е заем, отпуснат от Столична община на „Топлофикация“ ЕАД с преференциална лихва, възлизащ на приблизително 3 милиона евро (около 5,8 милиона лева). Според ЕК, комбинираното производство на електроенергия и топлинна енергия от новата инсталация ще позволи икономия на 46,5 % първична енергия в сравнение с разделното производство на електроенергия и топлинна енергия.

Изграждането и експлоатацията на високоефективната централа е третият етап от дългогодишния проект в областта на околната среда, финансиран от структурните фондове на ЕС (ЕСИФ/ЕФРР) за подобряване на третирането на отпадъците в Софийска област. Първата фаза, завършена през 2014 г., включваше изграждането на ново депо, ново анаеробно разлагане с енергопроизводство и инсталация за компостиране. Втората фаза, завършена през 2015 г., включваше подобряване на рециклирането и създаване на съоръжение за механично биологично третиране на отпадъците.

Източник: бТВ

Comments

comments