Европейският парламент обсъжда присъединяването към Истанбулската конвенция

768x432

От днес до четвъртък в Страсбург заседава Европейският парламент.

В работната програма са редица важни и актуални теми.

Днес в Международния ден за премахване на насилието срещу жените, евродепутатите ще проведат пленарен дебат относно присъединяването на ЕС към Истанбулската конвенция. Очаква се те да призоват държавите членки, които още не са ратифицирали Конвенцията, да го направят незабавно и да предприемат всички необходими законодателни и политически мерки за спирането на насилието срещу жените и момичетата. Дебатът ще приключи с резолюция, която ще бъде гласувана в четвъртък.

Правата на детето в глобалния и дигитален свят . След 30-тата годишнина от Конвенцията на ООН за правата на детето, евродепутатите ще направят оценка на новите предизвикателства, пред които са изправени в днешно време децата и младежите.  Евродепутатите се очаква да гласуват резолюцията във вторник, с което ще приключи пленарният дебат от 13 ноември относно правата на детето.

Изборът на Европейската комисия за периода 2019-2024 година.

Припомняме, че публичните изслушвания на кандидатите за комисари в парламентарните комисии, които определят дали те са подходящи  за поста, се проведоха в периода 30 септември – 8 октомври, и на 14 ноември за тримата заменени кандидати.

Парламентът ще одобри (или отхвърли) целия списък с кандидатите предложени от новоизбрания председател на Комисията и Съвета на ЕС, с обикновено мнозинство чрез поименно гласуване в сряда от 13.00 ч. българско време. Гласуването ще започне след представянето на екипа и програмата на новоизбрания председател на Комисията Урсула фон дер Лайен и дебата с евродепутатите.

Ако бъде избрана, новата Европейска комисия ще поеме официално функциите  си на 1 декември 2019 г.

Сред останалите въпроси, по които ще се произнесат европейските депутати, са тези по изменението на климата. Парламентът ще разгледа предложение, относно извънредната ситуация в областта на климата и околната среда, предвидено е да гласува и по двете отделни резолюции в четвъртък.

Проектът на резолюцията призовава Европейският зелен курс, обявен от новоизбрания председател на Европейската комисия фон дер Лайен, да включи целта от 55% намаление на емисии до 2030 година, за да може да достигне целта си за климатична неутралност до 2050 година.

В сряда, председателят на ЕП Давид Сасоли ще обяви в пленарната зала в Страсбург, в присъствието на филмовите режисьори, носителя на наградата „ЛУКС“ за 2019 година. . Трите филма финалисти за 2019 г. са „Нерешеният случай Хамаршьолд“ (Дания/Норвегия/Швеция/Белгия) на Мадс Брюгер, „Господ съществува, името й е Петруния“ (Северна Македония/Белгия/Словения/Хърватия/Франция) на Теона Митевска и „Кралството“ (Испания/Франция) на Родриго Сорогойнен.

Парламентът осигурява субтитриране на трите филма финалисти на всички 24 официални езика на ЕС и изготвя копие за цифрово кино (DCP) за всяка държава.

Филмът победител ще бъде адаптиран за лицата с увредено зрение или увреден слух и ще получи допълнителна рекламна подкрепа. Носителят на наградата „ЛУКС“ за 2019 се избира от евродепутатите.

Наградата „ЛУКС“ е посветена на популяризирането на европейското кино посредством подкрепата за разпространението на европейски продукции и предизвикването  на дискусия на европейско равнище по важни политически и социални теми. Първата награда е връчена през 2007 г.

Награда „Сахаров“ ще получи  Олег Сенцов. Той е миналогодишният лауреат на наградата „Сахаров“, който наскоро бе освободен от затвор в Русия. Парламентът организира церемония по награждаване утре,  26 ноември.

Украинският режисьор Олег Сенцов  до неотдавна излежаваше 20-годишна присъда в затвор в Русия за „подготовка на терористични действия“ срещу руското де факто управление в Крим. Той бе освободен на 7 септември при размяна на затворници между Русия и Украйна.

Наградата „Сахаров“ за свобода на мисълта се присъжда всяка година от Европейския парламент. Основана е през 1988 г. за отдаване на почит на личности и организации, защитаващи правата на човека и основните свободи.

Comments

comments