Тридесет и първото издание на Европейския конкурс за млади учени (EUCYS) се провежда в София. Форумът ще продължи до 18 септември. 155 младежи на възраст 15-20 години от цял свят (включително Канада, Китай, Русия, САЩ и Южна Корея) дойдоха в София, за да вземат участие в най-мащабния и престижен конкурс за млади учени под егидата на Европейския съюз.
България се представя с три проекта в областите на информатиката, медицината и биологията.
„Радвам се, че България е домакин на най-голямото състезание за млади учени, които дойдоха от 39 държави от целия свят. Участниците в EUCYS не са бъдещето – те са най-доброто от днешния ден. Те имат уникална възможност да черпят знания от едни от най-изтъкнатите учени в света, от чийто опит всички ние имаме нужда. Обединявайки усилията на страните участнички, това състезание на умовете насърчава все повече и повече млади хора да изберат образование и кариера в областта на науката и технологиите“, написа преди минути в профила си във Фейсбук българският еврокомисар Мария Габриел, която днес бе гост на форума.
Според българския еврокомисар е важно Европа да инвестира в своите млади таланти, в научните изследователи, в иноваторите. Чрез новата програма „Цифрова Европа“ и бъдещата „Хоризонт Европа“ ще се работи за развитието на етичен изкуствен интелект, за разработването на иновации, за обединяващи мисии като борбата с рака. „Искаме да увеличим тройно бюджета на програма „Еразъм +“, която е символ на качество, знания, талант. Така ще дадем възможност за образование и мобилност на 12 милиона души в следващия седемгодишен период 2021-2027 година“, посочи още Мария Габриел.
Страната ни участва в EUCYS от 1998 година, а е негов домакин за първи път в историята на конкурса.
Конкурсът е създаден през 1989 година по инициатива на Европейската комисия и ежегодно отличава най-добрите ученически научни постижения. EUCYS има за цел да засили сътрудничеството и обмена между млади изследователи, да им даде възможност да обсъдят работата си с водещи световни учени и да насърчава търсенето на реализация в науката.
Снимки: Фейсбук