/СНИМКИ/ Благоевград стана домакин на конференция на тема „Развитие на системата за първична медицинска помощ в граничните и необлагодетелствани райони“

20190718_102802

Конференция на тема „Развитие на системата за първична медицинска помощ в граничните и необлагодетелствани райони“ се проведе в Благоевград. Събитието бе част от трансграничен проект “Подобряване на качеството и достъпността на услугите за социално здравеопазване в трансграничните региони (Health Care Centre)“, финансиран по Програмата за сътрудничество ИНТЕРРЕГ V-A “Гърция-България 2014-2020”.

На конференцията в Благоевград присъстваха д-р Иванка Василева, заместник директор на РЗИ- Благоевград, Илко Тодоров/ директор на дирекция „Административно-правно, финансово и стопанско обслужване“, Ивайло Златанов/ началник на РУО- Благоевград/, Евгений Иванов/ генерален мениджър „Евроконсултанс България С.А.“ АД, медицински специалисти и гости.

Събитието започна с приветствено слово на д-р Василева, след което г-н Тодоров даде отчет за извършената дейност към момента от страна на РЗИ- Благоевград. През изминалите месеци РЗИ- Благоевград е доставила превозно средство за здравни услуги, което предоставя възможност за извършване на полеви тестове в отдалечени райони, лабораторно оборудване за сереологична диагностика за социално значими заболявания, 5 броя информационни киоска със софтуер за предоставяне на информация на целивите групи за първични и спеши здравни услуги. Машините ще бъдат поставени в четири гранични общини- Хаджидимово, Сатовчка, Гоце Делчев, Петрич и РЗИ- Благоевград. Директорът добави, че през изминалите месеци са извърпени и 500 профилактични прегледа за заболявания от социално значение в 4 пограничните общини Хаджидимово, Сатовчка, Гоце Делчев и Петрич, както и две обучения в клиниката в Солун.

По време на срещата г-н Златанов представи резултатите от извършените дейности на превантивната медицина в област Благоевград. Той подчерта, че РУО е работила в три оси за въздействие, свързани с трафика на деца, подобряване на здравните услуги за деца чрез разработване на програми с превантивна медицина и интервенция свързана с организиране на образователни семинари за педагогически специалисти по оказване на първа помощ. Една от основните реализирани цели по първото направление е свързана с ключовия фактор за популяризиране на съществуващите европейски инструменти, като линията за изчезнали деца 116 000. Златанов сподели, че по време на семинарите е установено, че педагозите не информирани преди това за наличието на този специализиран телефон. Поради тази причина, РУО- Благоевград има намерение да изготви информационни табели свързани с телефон 116 000. Идеята е те да бъдат поставени в училищата за по-голяма информираност на учители и ученици при спешни ситуации. Относно второто направление, началникът на РУО- Благоевград поясни, че са извършени 7500 безплатни прегледа на деца в трансграничните райони Благоевград, Белица, Кресна, Сандански, Петрич, Симитли, Струмяни. Извършените прегледи се реализирали от специалисти в оборудвани мобилни кабинети за УНГ, ортопедия, офталмология, педиатрия и стоматология. Към момента е установено,че процентите на децата в област Благоевград с гръбначни изкривявания намалява. За сметка на това броят на децата с плоскостъпие е увеличен. Оценката за състоянието относно зъбния статус и остротата на зрението при децата остава добро. Златанов допълни, че през изминалите месеци на територията на област Благоевград са проведени  8  обучителни семинара за оказване на първа помощ, при които са сертифицирани 320 педагози.

Генералният мениджър Иванов представи възможностите за развитие на системата за първична медицинска помощ. В своята презентация той представи данни свързани с удовлетвореността на пациентите от медицинските услуги. Изследванията показват, че 2/3 от участниците в допитването дават положителна оценка за получените услуги от стана на медици екипи. Г-н Иванов добави и това, че България е една от страните с най-висок процент на смъртни случай. В тази връзка той допълни, че Благоевград един от градовете, в който смъртността заради дихателни болести надхвърля почти 5 пъти средната стойност за страната. Конференцията завърши с дискусия между присъстващите с предложения за подобряване системата за работа, засягащи времето за реакция между подадения сигнал и изпращането на спешна медицинска помощ.

20190718_10273320190718_102751

Comments

comments