През 1995 г. ЮНЕСКО обявява 23 април за Международен ден на книгата и авторското право.
Датата е избрана не случайно. На 23 април са се родили и/или починали големи писатели като Уилиям Шекспир, Мигел де Сервантес и Владимир Набоков. Вероятно идеята за отбелязването на подобен празник е вдъхновена и от каталунската традиция на 23 април да се подарява книга.
Целта на Международния ден на книгата – наред с инициативи като буккросинг, „Голямото четене“, „Малкото голямо четене“, „Походът на книгите“, изграждането на къщички за книги, създаването на онлайн медии и много други – е да насърчи четенето и книгоиздаването.
Титлата „Световна столица на книгата“ се присъжда от ЮНЕСКО за пръв път през 2001 година на Мадрид и оттогава всяка година един световен град получава това звание заради отдадеността си на каузата на книгата, четенето, създаването и достъпа до книгите – чрез библиотеки, книжарници, издателства, образователни институции и всички дейности, свързани с това чудо на човешката цивилизация.
През 2017 година за Световна столицата на книгата е избрана столицата на Гвинея Конакри, през 2018 г. столица е Атина, а за 2019 г. – арабският Шарджа в ОАЕ./nationalgeographic.bg