Британският парламент взе решение да не се провежда втори референдум за Brexit

hand-holding-brexit-sign-eu-referendum

Британският парламент отхвърли възможността за провеждане на нов референдум за излизането на Великобритания от Европейския съюз. Депутатите гласуваха против законодателното изменение, което предвижда ново допитване.

Предложението бе отхвърлено с 249 гласа – 334 „против“ и 85 „за“, съобщава ВВС.
Едно от другите ключови решения на британските депутати в процеса на Brexit бе и решението им да подкрепят предложението на правителството за удължаване на Член 50, което на практика означава продължаване на процеса след крайния срок от 29 март.

Вотът бе приет с мнозинство от 210 гласа.

Така парламентът взима решение да не чака разрешение от Брюксел за забавяне на процеса, коментира ВВС.

По този начин продължението ще продължи до 30 юни, но само ако депутатите одобрят сделката на премиера до 20 март. Ако това не стане правителството ще трябва да поиска по-съществено удължаване, но този път ЕС ще трябва да даде съгласието си и да има дума за условията на продължението на процеса.
В същото време парламентът отхвърли и друго предложение, а именно за краткосрочно удължаване на Brexit. Според предложението на депутата от лейбъристката партия Луси Пауъл крайният срок за развода не може да се удължи само до 30 юни.

Тази идея бе отхвърлена със значително по-малко мнозинство – 314 гласа „против“ срещу 311 „за“.

Това по същество означава, че британският парламент начертава ясно едно евентуално по-дългосрочно удължаване на Brexit, тъй като поне към момента няма изгледи законодателният орган да е склонен да приеме сделката на Тереза Мей. Индиректно се отправя и сигнал, че Тереза Мей ще трябва да се върне на масата за преговори, ако иска споразумението й да бъде прието от парламента преди новия краен срок 20 март. Британски анализатори вече посочват, че Brexit през март става малко вероятен.

Парламентът също така се отказа и от възможността да поеме контрол върху процеса по излизането на Великобритания от ЕС. Законодателите отхвърлиха предложението на представителя на лейбъристите Хилъри Бен с 314 гласа „против“ срещу 312 „за“.

Comments

comments