С отворено писмо до министъра на образоването и културата, началника на РУО-Благоевград и кмета на община Благоевград излезе педагогическият колектив на Професионалната гимназия по икономика „Иван Илиев“. В писмото колективът на гимназията изразява своето недоволство от решението относно учебния план-прием за 2019-2020 год.
Предложението на Педагогическия съвет на гимназията е паралелките в приема след 7-ми клас да бъдат 5. Вместо предложения от тях брой обаче, те са редуцирани на 4.
Предложението ни за прием от 5 паралелки напълно отговаря на разработените от МОН правила за планиране и реализиране на държавния план-прием в неспециализираните профилирани и професионални гимназии, средните и обединените училища, където са посочени като приоритетни професионални гимназии, паралелки с професионална подготовка, както и паралелки в посока на STEM профили.
С взетото от Вас решение за прием на 4 паралелки през учебната 2019-2020 год. В ПГИ „Иван Илиев“ бъдещите ученици и техните родители са лишени от правото им на избор за обучение в желани от тях специалности. В подкрепа на нашето справедливо възмущение е и фактът, че досега винаги сме реализирали заявения план-прием без никакви колебания.
С отвореното писмо колективът на училището настоява за промяна на решението, което да бъде „в полза на гимназията“, а именно план-прием от 5 паралелки. Те изразяват твърда убеденост, че въпросният предложен от Педагогическия съвет план-прием ще бъде успешно реализиран, тъй като, по думите им, предоставят качествено образование на възпитаниците си и възможности за по-нататъшната им професионална реализация.
Доказателство за това твърдение е, че към възпитаниците ни интерес проявяват представители на малкия и средния бизнес в града, в областта, а и в страната. Успешно дипломиралите се работят в икономически отдели, банки, счетоводни къщи, в администрацията, в IT сектора.
В подкрепа на изложените аргументи са предоставени и подкрепящи писма от представители на бизнеса.
По повод сагата „Икономиката“, която от дни притеснява директор, учители, ученици и кандидат-възпитаници на гимназията, се свързахме с нейния директор Ася Бояджиева. Тя обясни, че колективът й е изразил желание да бъде насрочена среща с кмета на община Благоевград д-р Атанас Камбитов и началника на Регионалното управление по образованието Ивайло Златанов. Такава среща обаче все още няма, въпреки многократните опити на директора да се свърже с кмета на общината.
„Искам да разговарям с него, тъй като в неговите компетенции е разписването броя на паралелките в училищата в общината. Правя опити да се свържа с д-р Камбитов и ще продължа да ги правя. Искрено се надявам той да одобри и подпише решението с 5 паралелки в учебния план – прием, затова продължавам да търся контакт с него“, заяви Бояджиева.
Тя допълни, че в началото на тази седмица е разговаряла с началника на РУО Ивайло Златанов, който е изявил желание за осъществяването на подобна среща. Нашите опити да се свържем със Златанов удариха на камък, ала разговаряхме с Методи Попов, началник-отдел „Инспектиране и организационно-методическа дейност“ в РУО Благоевград. Той коментира евентуалното провеждане на работна среща и възможните варианти за промяна в решението на план-приема на Икономиката така:
Зная за желанието на колегите да се проведе среща, ние също имаме желание да бъде осъществена такава. Знаете обаче, че учебните занятия в момента са преустановени заради грипната епидемия. По моя информация кметът на общината също отсъства. Смятам обаче, че за да бъде разрешен адекватно проблема, трябва да се търси по-кардиналното му решаване, а именно среща между всички училища, които ще осъществяват план-прием през 2019/2020 година. Не може да се работи с отделните училища на парче.
Ние не режем паралелка, в план-приемът миналата година в Икономиката също имаше 4 паралелки, толкова са и сега.
Тук стои следния казус: учениците намаляват, а трябва да се търси баланс. След като броят на учащите намалява, логично ли е да увеличаваме приема? В член 12, ал. (1) Законът казва: Всеки гражданин упражнява правото си на образование съобразно своите предпочитания и възможности в детска градина или в училище по негов избор, доколкото в този закон и в подзаконовите актове по прилагането му не е предвидено друго.
Смятам, че трябва да търсим баланс и ситуация, която да бъде добра за всички“, допълни Методи Попов.
А притесненията на учителите в ПГИ „Иван Илиев“ не свършват до тук. Министерството на образованието още преди две години обяви, че до 2020 г. всички училища у нас трябва да преминат на едносменен режим. Идеята е свързана с констатацията на психолозите, че тази система е много по-удобна за децата. Режимът в ПГИ, както и в други елитни гимназии в града, е двусменен. При въвеждането на едносменен такъв материално-техническата база и учебните класни стаи, с които към момента разполага училището, не биха били достатъчни, за да се осигури нормален учебен процес. Затова колективът и директорът се надяват ОбС-Благоевград да одобри предложението гимназията да ползва част от базата на Девето основно училище, сградата на което се намира в съседство с тази на Икономиката.
Има такова предложение, но то все още не е минало на гласуване в ОбС-Благоевград. За момента движение и резултат по въпроса няма, надяваме се те да бъдат положителни, коментира директорът Ася Бояджиева
Тя е изтъкнала куп аргументи пред РУО – Благоевград, Министерството на науката и община Благоевград във връзка с необходимостта от 5 паралелки за учениците в ръководената от нея гимназия. Сред тях са фактът, че от 144 зрелостници от последния випуск, завършил през 2018 година, 142 са издържали успешно Държавните зрелостни изпити – резултат, който никоя друга гимназия в града не е постигнала.
Нашите ученици излизат оттук професионалисти. За качественото образование, което предлагаме на възпитаниците в ПГИ свидетелстват успешните им участия и в национални, и в европейски проекти, свързани с техните професионални умения и компетенции, и завоюват призови места в национални състезания., допълни Бояджиева.