Днес Google са настроени на кинематографична вълна и припомнят на всички нас с новата драскулка на страницата си за личността на легендарния съветски кинорежисьор, Сергей Айзенщайн. Компанията отбелязва днес 120-години от рождението на един от най-запомнящите се артисти на изминалия век с днешното атрактивно лого на началната си страница.
120 години от рождението на Сергей Айзенщайн
Иновативните техники на Сергей Айзенщайн му спечелват прозвището „бащата на монтажа“. Нито един друг артист преди него не се е замислял за редактирането на кадрите в толкова бърза последователност. Той изобретява няколко уникални техники, с които развива до съвършенство тази идея и продължават да намират масово приложение във филмовата индустрия.
Ето и най-интересните факти, които трябва да знаете за Сергей Айзенщайн:
1. Филмовите техники на революционни творби като „Броненосецът Потьомкин“ (1925) и „Александър Невски“ (1938) остават за десетилетия трайна следа в развитието на цялата индустрия. Динамиката и прецизността на кадрите на Айзенщайн и до днес са пример за създаването на качествени визуални продукции.
2. Aйзенщайн получава уникалната възможност да заснеме собствен филм в САЩ за Paramount Pictures през април 1930г. с първоначален бюджет от $100 хил. Специфичните му филмови идеи не се харесват на продуцентите, но се превръщат в ценен за него опит, който използва в бъдещите си творби.
3. Психологични проблеми дори го вкарват в специална клиника в Кисловодск през 1933г. След като излиза от нея става преподавател във филмовото училище в Москва, където среща любовта на живота си – Вера Аташева, която е известна режисьорка и писателка.
4. Въпреки консервативния социалистически режим, дори диктатор като Сталин харесва филмите на Айзенщайн и най-вече първата част на трилогията „Иван Грозни“. В нея се разказва историята на руския цар Иван IV, който е представен като национален герой.
5. Сергей Айзенщай остава в историята и заради несравнимите си публицистични изследвания, сред които е и „Монтажът”. В него той обобщава опитът, натрупан през годините на нямото кино, с който се анализират новите възможности, които предлага появата на звука и на цвета. Преди всичко това е изключителен теоретичен труд за същността на самото изкуство.
6. Сергей Айзенщайн си отива от този свят заради сърдечен удар на 11-ти февруари 1948г. по време на снимките на „Иван Грозни, трета част“. Погребан е с почести в Москва и до днес името му има своето златно място в историята на киното.
Източник: digital.bg