Кмета Камбитов прегърна стара идея на Илко Стоянов , презентира я и я защити…….след 5 години. Забрави само, да спомене автора и.
Няма да е пресилено да се каже, че в България голяма част от детско-юношеския футбол на практика се издържа от родителите на подрастващите. Поне на повечето места.Темата “такса” е болна тема обсъждана във футболните среди. Някои казват, че платеното обучение в най-популярния спорт го досъсипва. Имам треньори и клубни босове, гледащи на децата като на банкноти, а не като на подрастващи, които трябва да развият, да изградят не само като спортисти, а на първо място като личности. Ако си голям клуб, трябва да издържаш школата си сам, поне така е на Запад. А издръжката идва от спонсори, от трансфери, от общински и държавни субсидии…
Днес на сесия на ОбС-Благоевград темата за футболния отбор на града отново предизвика полемики. Всичко се „разпали“ след предложение за нови 200 000 лв., с които да се помогне на отбора.
После продължи с една идея, която кмета Камбитов промотира и засяга именно таксите за децата от детско-юношеската школа на „Пирин“. Допълни идеята с това да бъдат предоставени и безплатни екипи за футболистите от школата, които активно участват в отбора.
Идеята безспорно е добра…но авторството и е друго, а и е стара, от поне 5 години. Да, през далечната и не чак толкова-2013 година, точно такова предложение беше внесено именно в ОбС-Благоевград. Историята помни, че тогава то не бе допуснато за разглеждане и евентуално гласуване, а вносителят бе обявен за популист, който търси политически дивидент, от същите хора, които и днес са част от ОбС и управлението на общината.
Автор на въпросното предложение беше Илко Стоянов. „Това е начина да се отворят вратите на децата за спорта, техните родители вече са си платили, след като внасят данъци и такси в тази община.За мен това е една последователна и естествена стъпка , която трябва да направим, в стремежа си да надградим ДЮШ „Пирин“ и съм сигурен, че тази школа ще даде едни добри кадри, каквито през годините школата на „Пирин“ е изграждала.“, заяви тогава той.
И допълваше още, че това до голяма степен ще улесни и директора на клуба, защото ако Детско-юношеската школа се отдели и има отделен бюджет , ръководството ще има ясна представа с колко пари разполага като бюджет отделен от общината и колко още им е необходим от спонсори. Едно от допълненията на неговото предложение бе и ДЮШ да има отделна сметка с която да разполага и която да се контролира от ръководството и, така всичко ще бъде много по-прозрачно и ясно и няма да се дава повод за спекулация със средствата на школата.
И ние, помним всичко това, защото следихме тематаи писахме многократно. Писахме, защото родителите искаха това да се случи и подкрепяха идеята. Припомняме само част статиите по въпроса:
Няма да даваме определение на случващото се, но със сигурност не изглежда добре. Ще споделим, че е редно да се признават добрите идеи и достойните предложения на хората, дори да не харесваме самите тях. Редно е и друго, да не представяме за свои идеите, които всъщност са чужди. Макар, че е по-лесно да се върви по утъпкани пътеки, понякога е по-правилно да минем по трънливите или сами да прокараме път…най-малкото е, че е по-достойно.