Спешни мерки за помощ на семейства и фирми и фактическата ренационализация на превозвача „Алиталия“ само 10 дни след като бе обявен търгът за продажбата ѝ – пандемията принуди властите в най-засегнатата държава да действат бързо с кризисен план.
Цяла Италия е засегната от мерките за справяне с коронавируса, след като стана страната с най-много случаи в Европа, но и с най-висока смъртност. Икономиката ѝ ще пострада не само заради блокадата, която бе наложена, но и защото проблемът започна от Ломбардия Венето и Емилия Романя в северната част на страната, където са икономическите ѝ центрове.
След дълго обсъждане в кабинета Италия взе спешни мерки, за да реши проблемите, с указа „Излекувай Италия“, публикуван преди малко. В резултат с 25 млрд. евро (засега) Рим ще стимулира бизнеса, здравната система и семействата. Ето какви мерки включва списъкът според италиански медии и „Ройтерс“.
Мерки за семействата
– ще се отпускат помощи за работници, временно съкратени заради блокадата; прекратяват се всички процедури по уволнение на служители, започнали след 23 февруари;
– въвежда се мораториум (до 18 месеца) за изплащане на ипотеките от компаниите и от семействата, засегнати от коронавируса, чрез държавни гаранции за банките; той ще се покрива с фонд на стойност 10 млрд. евро;
– удължава се правото на отпуск по бащинство – компаниите се подпомагат с пакет от 1.2 млрд. евро, за да бъде това възможно; алтернатива ще бъдат „ваучери за детегледачи“ за работещи и самонаети родители, чиито деца не учат заради коронавируса; има специални бонуси във ваучерите за медицински работници.
Мерки за икономиката
– малките компании могат да поискат отлагане на плащания на кредити; ще се подпомогне гаранционен фонд за заеми до малки и средни предприятия;
– компании с продажби за под 2 млн. евро годишно не трябва да внасят осигуровки и няма да бъдат обект на данъчни проверки поне до юни 2020 г.;
– 600 млн. евро ще отидат при авиокомпаниите заради щетите, породени от отмяната на стотици полети и огромния спад в приходите;
– държавата поема контрол върху „Алиталия“, като създава нова компания, управлявана от министерството на икономиката и финансите, отговаряща за националния превозвач.
Мерки за здравеопазването и общините
– отпускат се 3.5 млрд. евро за здравната система;
– 600 млн. евро ще получат местните власти в страната заради разходите, свързани с епидемията;
– други 80 млн. ще отидат за дезинфекция на всички общински институции и градския транспорт.
„Не можем да се справим с потопа само с четки и кофи“
Тази помощ ще изстреля италианския дефицит за тази година до над 3.3% от брутния вътрешен продукт, отвъд ограниченията, наложени от общността, но Брюксел даде сигнал, че няма да наказва страните членки, за да могат те да отделят достатъчно ресурси за справяне с коронавируса.
Рим разбира добре нуждата да действа – оценка на „Джей Пи Морган“ от миналата седмица сочи, че БВП на страната може да се свие със 7.5 на сто в текущото тримесечие (завършващо в края на месеца), сравнено с предишното. Опозицията обаче е на друго мнение и смята, че не се прави достатъчно – лидерът на крайнодясната „Лига“ Матео Салвини иска пакетът от стимули да е за 50 млрд. долара. Премиерът Джузепе Конте обаче заяви, че пакетът е достатъчно сериозен: „Никога не сме смятали, че можем да се справим с този потоп с четки и кофи.“
А щетите могат само да нараснат. Секторите на търговията на едро и дребно (в голяма степен прекъснала след блокадата) дават прехрана на 4 млн. души, или 15% от работните места, и създават около 12% от брутния вътрешен продукт. Други 1.7 млн. са заети в настаняването и хранително-вкусовата промишленост, също засегнати от строгите ограничения.