Внасяме предложение, проект на решение, залата да гласува „за“ или „против“ сваляне на имунитета на г-н Борисов без учредяване на комисия, която шест месеца да тупа топката, за да го изпере. Това каза пред журналисти в парламента председателят на парламентарната група на „БСП за България“ Корнелия Нинова.
Попитана дали са се запознали с документите за искането на имунитета на Бойко Борисов, Нинова отговори с „не, само започваме, защото, както видяхме, те са между 600 и 700 страници засега внесените“. Тя добави, че е изтекъл петдневният срок, който по закон се дава в такива случаи на лицето, на което е поискано имунитета и на парламента, и няма никакво движение – нито Борисов си дава имунитета, нито председателят на парламента го внася за разглеждане в зала. Ние поискахме да се запознаем с материалите. Днес ще го направим и днес ще внесем, готвим го в момента, проект за решение на парламента за сваляне на имунитета на г-н Борисов, посочи Нинова.
Тя обясни, че целта е да се изпълни законът. Казах ви вече, че петдневният срок изтече и никой нищо не прави, повтори Нинова и отбеляза, че целта е да дадат възможност на Борисов да докаже думите си, че е невинен по тези дела. Според нея няма да стане, ако не си свали имунитета и няма прозрачен и честен процес. И ако смята, че е така, може сам да си го даде, за да докаже верността на това, което говори, коментира Нинова.
Относно идеята за създаване на комисия за имунитетите, Нинова каза, че ще погледнат отрицателно. Чухме записите, в които се планира тази комисия да „тупа топката“ шест месеца, за да „изпере“ Борисов, обясни тя. По думите ѝ очевидно създаването на такава комисия не е да разкрие истината, а да спаси Борисов от наказателно преследване. По-лесният и по-бързият начин да се разкрие истината е той сам да си даде имунитета, бързо да се води това дело и да се произнася независимият съд, каза тя и уточни, че тук прокуратурата няма да се произнася, ще се произнася съдът.
По думите ѝ същият главен прокурор през тези години ги е пазил тези хора. Не започваше наказателните дела, за които и ние много пъти сме сигнализирали, коментира тя. Той търпи упрек за това, че сега се случват тези неща, но бихме искали да ги доведе до край, добави Нинова.
Тя уточни, че са се запознали с практиката на парламента в минали събрания и тези комисии са създавани със срок между три и седем дни. Кажете логично ли е шест месеца една комисия да тупа топката, за да изпере някой политик, който и да е той, в конкретен случай Борисов, попита Нинова.
Тя уточни, че данните са общодостъпни. В същото време на депутатите не се дава възможност да не се запознаем с тях и то депутати, които трябва да вземем решение дали да му свалим имунитета или не, добави Нинова и обясни, че се е наложило вчера да искат от председателя писмено да ги допусне до тези документи. Сега, качвайки се горе, какво се оказва – че само аз и Георги Свиленски, които сме подписали това писмо, имаме разрешение да ги четем, разказа тя и добави, че другите колеги от парламентарната група нямат изобщо разрешение да ги поглеждат. Това е супер странна, ненормална, нетрадиционна процедура, коментира Нинова.
Тя каза, че не знае защо Росен Желязков си е измислил такава процедура, но всеки депутат трябва да си пусне отделно писмено искане, за да може да чете документи, които не са секретни и са общодостъпни и са задължителни да ги прочетат преди да вземат решение в зала как да гласуват. Аз се обръщам към председателя на парламента да предостави тези документи на всички депутати, без да се налага изрично да искаме разрешение за това, добави Нинова.