Министърът на младежта и спорта Иван Пешев ще освободи ръководството на Българския спортен тотализатор заради гафа по време на тегленето на втори тото шанс в играта 5/35 в неделя, когато последното изтеглено число беше 41.
„Ситуацията, при която хиляди играчи бяха заблудени от неправилно изтеглено число, е силно разочароваща и поставя под съмнение работата на ръководството на Българския спортен тотализатор (БСТ). Грешката, при която последното изтеглено число от печелившата комбинация се оказа 41, е недопустима и поставя под въпрос доверието на гражданите в системата на спортните игри”, се посочва в позиция на спортното министерство от късните часове в неделя вечер.
Спортното министерство ще сезира Националната агенция за приходите, Прокуратурата на Република България, Министерството на вътрешните работи, Агенцията за държавна финансова инспекция, както и Държавната агенция за метрологичен и технически надзор.
Министерството ще предприеме мерки за цялостно разследване на работата на спортния тотализатор, а ръководството, допуснали тази ситуация, ще бъдат освободени от заеманите позиции, пише още в позицията на спортното ведемоство.
Нелепата грешка доведе до множество реакции в социалните мрежи, след като бяха изтеглени числата 31, 35, 28, 29 и 41, въпреки че е възможно най-голямата число да бъде 35.
От спортния тотализатор обясниха, че е зареден различен комплект топки и затова повториха тегленето.
Малко след това те излязоха с обяснение по темата, повтаряйки, че основната причина е „зареждане на различен комплект топки в игралното съоръжение по време на Втори тото шанс – 5 от 35 в тираж 24“ и “беше предприето повторно изтегляне на печелиша комбинация в рамките на предаваето”, за да се спазят правилата.
Пеевски поиска освобождаването на ръководството, ще сезира прокуратурата
Позицията на министерството на спорта дойде близо час, след като санкционираният за значима корупция депутат Делян Пеевски призова спортния министър да освободи ръководството на тотото.
„Призовавам министъра на младежта и спорта незабавно да освободи ръководството на Българския спортен тотализатор, а НАП, с отговорните лица за контрол върху хазарта в България, да извърши обстойна проверка на дейността на тотализатора, заради съмненията за схема за злоупотреби и измами. За разследване на евентуална престъпна схема ние ще сезираме Прокуратурата, тъй като компетентните органи трябва да установят дали става дума за единичен гаф или за схема за злоупотреби” написа Пеевски, чиято майка Ирена Кръстева беше шеф на тотото по време на правителството на НДСВ.