Студентите, които се обучават по математика, химия, физика и други приоритетни професионални направления като религия, педагогика и енергетика, да не плащат семестриални такси. Това е един от вариантите, които се обмислят, за да се стимулира обучението в тези сфери, в които има остър недостиг на кадри, обясни министърът на образованието и науката Красимир Вълчев. Той изрично подчерта, че все още няма такова решение, а това е само вариант. Евентуално той може да се реализира най-рано през академичната 2019 – та година, пише „Монитор“.
Също така студентите вече няма да получават европейски стипендии, но същите бонуси за успех ще продължат да съществуват, само че средствата ще идват от държавния бюджет. Причината е, че проектът за стипендии от европейските фондове е изтекъл и препоръката от Европа е тази практика да продължи като държавна политика, обясни Вълчев. Размерът на наградите за успех от еврофондовете досега беше 150 лв. Сумата се запазва, но университетите имат правото да намалят сумата и да изберат да дадат бонуси за успех на повече студенти. Европроектът предвиждаше и награди за специални постижения в размер на 300 лв., които обаче държавният бюджет няма да поема и така на практика те отпадат. Редукция на приема в определени специалности предвижда проект на образователното министерство. В него отделните образователни области са разделени на четири групи.
В първата влизат приоритетните професионални направления с остър глад за специалисти като математика, физични и химични науки, „Педагогика на обучението по…“ и др. И при тях предложеният прием от университетите няма да бъде намаляван от страна на държавата. Във втората група са други професионални направления като педагогика, инженерни науки, аграрни науки и др., като при тях приемът може да бъде редуциран само при университетите с ниска оценка. Третата група са професионални направления извън приоритетните, като правото например. В този случай приемът няма да бъде намален само в университетите с най-висока оценка. И в четвъртата група са „Икономика“ и „Администрация и управление“, където приемът е най-раздут в последните години. Там мерките са най-строги. Документът предвижда прием да не бъде разкрит там, където има под 15 новоприети първокурсници във въпросните специалности. Университетите, в които не бъде утвърден държавен план-прием, ще могат да обучават студенти платено.