В събота бившият шеф на МВР и председател на предизборния щаб на ГЕРБ Цветан Цветанов, представи селекцията от кандидати за кметове на партията. Черешката на тортата в тази селекция очевидно беше настоящият кмет на Благоевград – Атанас Камбитов, тъй като на него бившия вътрешен министър отдели специално внимание при представянето с думите: „Кметът Камбитов е човекът, който преобрази Благоевград в позитивен план. Опитът, който натрупа като народен представител, му помогна да управлява Благоевград по най-добрия начин.“ Самият Камбитов не му остана длъжен и след благодарностите, заявявайки, че влиза с увереност и самочувствие в предизборната битка, не пропусна да похвали сам себе си: „Със самочувствието на един успешно реализиран мандат. Ако попитаме как се оценява един успешен мандат – най-обективният критерий са числата. Бюджетът на община Благоевград за последните четири години от 38 милиона лева стана 59 милиона лева. В момента изпълняваме санирането, като след 3-4 месеца Благоевград ще бъде преобразен и тогава видимите резултати ще бъдат още по-видими. В момента по ОП „Региони в растеж“ 65 милиона лева е изискването по ос 1 да предадем проекти, ние работим по проекти за 361 милиона лева. Нашите мечти са напълно реални, напълно достижими, напълно постижими.“
Нека сега да видим реални, достижими и постижими ли са мечтите на Камбитов и ще успее ли той да управлява общината по-добре от собствените си дружества.
През 2011г., като кандидат за кмет, Атанас Камбитов заяви: „Да говорим конкретно. За мен е нужно да се създаде една работеща икономика в Благоевград, която да генерира пари, да привлече инвестиции, да стане бизнес център, и то припознат като регионален. Това е, общо взето, задачата, която си поставям. Затова имам три конкретни проекта, които според мен ще генерират икономическото развитие в града. Първо, общината ще лобира за отстъпване на 40 декара терен от Министерството на отбраната, това са бившите казарми. На този терен трябва да се изгради международен панаирен център. Нещо подобно на солунския. Вторият проект е свързан с изграждането на автомагистрала „Струма“. С нея реално разстоянието от Благоевград до Солун, Скопие и София става пренебрежимо малко. Едно такова транспортно съоръжение винаги вдига икономическия ръст в района. Затова вторият проект е транспортен терминал. Това са паркинги за тирове, митнически складове и всички допълнителни обекти. Тук е особено важно да припомня, че в Благоевград е Югозападната митница – единствена в региона. С митницата, магистралата и панаира икономическият център получава завършен облик. Защото като дойде инвеститорът, той вижда мястото, където може да произвежда, да презентира стоката. Съответно тук са и митницата, и транспортната артерия, и не на последно място висококвалифицирана работна ръка в лицето на 15 000 студенти. Именно в тяхно лице виждам третия проект от стратегията, който трябва да се реализира – запазването на тези 15 000 студенти, които се дипломират в града. Те генерират огромен приход за нашия град и ние с всички средства трябва да се стремим да ги запазим тук. От една страна, да ги пазим като ресурс, от друга страна, да им създадем условия за живот. В този смисъл изграждане на кампуси за студентите е конкретният трети проект от стратегията.“
И така, драги читатели, след като цитирахме предизборните думи на Атанас Камбитов, всеки един от Вас, прочитайки внимателно неговите думи, може сам да си направи извода какво успя да реализира той от основните си предизборни обещания. Няма да Ви е трудно, защото отговорът е очевиден – НИЩО.
За да сме още по-обективни, проверихме и по-малките обещания, дадени от Атанас Камбитов, като отново се позовахме на негови думи: „Мога да ви дам няколко конкретни примера, които е важно да се случат колкото се може по-бързо: депо за твърди отпадъци, за което има ангажимент от държавата да бъде изградено от бюджета; реконструкция на ВиК мрежата на цялата централна градска част. Това ще се финансира по оперативна програма „Околна среда“. И другото е изграждане на една от пътните артерии в самия град – бул.„Димитър Солунски“. За него общината трябва да търси начин да го финансира, понеже е непосилен като финансова тежест. Но изграждането му е задължително. Имаме обаче ресурс и да изградим 9-километрова пътна отсечка до местността Бодрост. Там имаме уникална ски писта, която е най-дългата на Балканите. Има изграден кабинков лифт, само трябва да направим пътя дотам.“
Проверихме дали са реализирани и тези конкретно обещани примери от кмета, но отговорът пак е същият – НИЩО.
Сега пък да проверим с какъв бюджет е разполагал кметът Атанас Камбитов, като се позовем отново на неговите думи. За четири години, настоящият кмет е разполагал с повече от 200 милиона лева! Истина е, че голяма част от тази сума е необходима за нуждите на делегирани дейности /издръжка на детски градини, училища и т.н./, но също така е истина, че в община Благоевград не се случи нищо значимо. Паркът при река Бистрица срещу Американския университет, кръстовището при бул.“Пейо Яворов“, пречиствателната станция в кв.“Струмско“ са проекти, изготвени и стартирани все по време на предишния кмет – Костадин Паскалев. В Благоевград имаше малки проекти, но не беше стартиран нито един сериозен инфраструктурен проект, който да осигури работни места или добри инвестиционни условия. Настоящият кмет заложи преди всичко на фасадата и според него на видимите резултати: изграждане на детски площадки /предстои разследващ материал по случая/, изграждане на фитнес площадки, козметични асфалтови ремонти, поставяне на чадъри по центъра, провеждане на музикални фестивали и разбира се … заря. Много заря. За да сме обективни, нека да не пропускаме изграждането на закрит басейн, така необходим на децата на Благоевград. Само че и там остана горчивият привкус от това, че и най-добрите намерения около които се е обединил единодушно целият Общински съвет, не могат да бъдат изпълнени по законосъобразен начин от общинската администрация. Така и не се разбра с какви средства се изгражда този басейн – с общински или държавни, след като Камбитов в една национална телевизия заяви, че басейнът се изгражда изцяло с общински средства, а малко след това, лично той благодари на премиера Борисов, че Министерски съвет е взел решение да се отпуснат целеви средства на община Благоевград за изграждането на басейн. Именно след казуса с басейна, последва и поредната оставка в екипа на Камбитов. Три заместник кмета си отидоха през този мандат и все по лични причини. Нестабилност беше една от основните линии, с които ще се запомни този мандат. Друга основна сюжетна линия в управлението на Атанас Камбитов беше търсенето на виновници, на лица, които му пречат да реализира идеите си. Такива лица той откриваше навсякъде – в правителството на Орешарски, в лицето на общински съветници, изразяващи позиции различни от неговата, във вандалите, които чупят уреди, късат цветя и махат чадъри, като в последния случай за малко щеше да се стигне до абсурдна ситуация да бъдат обвинени студентите от АУБГ затова, че въобще съществуват. „Добрият кмет“ и „лошата опозиция“ – една проверена и макар и стара, все още действаща сюжетна линия, чиято основна цел е да размие истинските въпроси.
Трябва да се отчетат и други „постижения“ на кметът Атанас Камбитов. По негово предложение, Общинския съвет прие едно наистина уникално решение, което няма аналог в България. Без да бъде проведен търг, на търговско дружество бяха отдадени петна за монтиране на павилиони за тютюневи и захарни изделия, станали известни като „LAFKA“. Това естествено за сметка на бюджета и за сметка на другите търговци на тютюневи и захарни изделия. Също така, въпреки рекордния бюджет за култура, кметът успя да намери конфликтни точки с най-утвърдените културни и образователни институции в община Благоевград. Община Благоевград и Народно читалище „Никола Вапцаров“ влязоха в съдебна зала, като конфликтът не беше за култура, а забележете за ползването на кафе-клуба. Да, драги читатели, дотам я докарахме в община Благоевград – кметът да се занимава с това как по-добре да се експлоатира кафе-клубът на читалището. Само че и той, и неговия юридически екип сигурно бяха забравили за съществуването на Законът за народните читалища, та сега тънат в недоумение как да не изпълнят съдебно решение, защото настаниха в помещението нов наемател, който не плащаше по договора, но пък е направил инвестиции на значителна стойност. Следва да отбележим, че обещанието на кмета Камбитов, за това, че читалището ще получава ежемесечна субсидия в размер на 1000 лева, не се изпълнява. Това беше обещано публично от него, но съвсем естествено си остана само на думи – както повечето неща. Няма как да отминем и безуспешните опити на директора, на учители от НХГ „Димитър Солунски“, както и на част от общинските съветници да се преборят за отделянето на средства, необходими за изграждането на актова зала за нуждите на най-старата благоевградска гимназия. Уви, не се получи, но пък за сметка на това, Атанас Камбитов с неизменната си усмивка, не пропусна да покани абитуриенти на почерпка, по случай завършването им.
Не беше решен проблемът с безстопанствените кучета, но пък за сметка на това пък беше изграден приют за такива /предстои разследване и по този случай/. По предложение на кмета Камбитов, Общински съвет одобри вземането кредит за поставяне на „лед осветление“ в размер на 1,850 милиона. Този кредит беше одобрен, въпреки наличието на т.нар. „ЕСКО“ продукти, които Камбитов сам хвалеше, но които така и не бяха разгледани в Общински съвет и въпреки отварянето на оперативните програми за безвъзмездно финансиране от фондовете на ЕС, по които общините са основен бенефициент. Да се чуди и мае човек за какво е това бързане за вземане на кредит от търговска банка при наличие на други възможности и финансирания.
Сигурно има и други неща, които кметът на община Благоевград е свършил или не свършил. Няма как да сме напълно изчерпателни в една публикация, но считаме че припомнихме достатъчно на нашите читатели, за да изградят сами мнението си дали са /не/видими резултатите от управлението през мандата на настоящия кмет. При това, настоящия анализ беше направен преди всичко въз основата на думите на самия Атанас Камбитов и може би затова ни се иска да завършим отново с негов цитат: „И това е разликата, аз давам конкретни обещания. Макар че често ме съветват да не давам конкретни обещания, защото после ще ме питат. Да, ама ние като не изпълняваме конкретни обещания, това какво означава – че не работим.“
Е, като не изпълнихте конкретните си обещания господин Камбитов, според Вас самия – Вие работихте ли? През 2011г. излъгахте ли, надценихте ли се или просто мечтахте?
Ние сме на мнение, че не е лошо човек да има мечти и не искаме да пречим на Вашите лични такива. Но също така мислим, че е по-отговорно, докато изпълнявате функциите си на кмет на община Благоевград, не да мечтаете вместо гражданите, а да реализирате конкретни инициативи, чрез които да се сбъдват техните мечти.