Какви са параметрите на Бюджет 2023? Асен Василев представи план-сметката

Министърът на финансите Асен Василев представя официално параметрите на проектобюджет 2023. Снощи план-сметката беше публикувана на сайта на ведомството.

Какво предвижда Бюджет 2023?

– Предложеният проект на бюджет е с дефицит 3%, дефицитът на касова основа е 2.5%. Разликата е заради предстоящото второ плащане по ПВУ. Запазена е макрорамката на служебния кабинет, за да може бързо да влезе в НС и да имаме бюджет до юли, каза Василев.

– Макрорамката предвижда растеж на БВП от 1.8%, за 2024-2025 г. растежът се увеличава малко над 3%. Средногодишната инфлация е разчетена на 8.9% и се очаква през следващите две години да спадне между 3-4%.

– Запазена е текущата рамка на данъчните ставки, само ставката на газ се вдига на 20%.

– Напълно е осигурено увеличението на пенсиите от 12% според „швейцарското правило“, което влиза в сила от 1 юли.

– Осигурени са средствата за учителските заплати, запазени са средствата по всички други социални програми, като част от тях са увеличени, с оглед инфлацията и ръста на минималната работна заплата.

– В здравеопазването са разчетени достатъчно средства за болнична помощ, така че да се достигнат минималните работни заплати от 1500 лв. за медицинска сестра и 2000 лв за лекар. Заделени са повече средства за превенция ида няма ограничения в направленията.

– В отбраната е заложен малко повече – 1.88% тази година и 2% за следващите две години.

– По отношения на средствата от ЕС е разчетено получаването на средства само от второто плащане. За трето и четвърто имаме изоставане и средства не са разчетени.

– По отношение на дълговата политика – в края на 2023г. е предвидено дълга да бъде 22% – няма съществени изменения.

– Има дадени допълнителни средства за образование, наука, спорт, младежки спортни програми за деца и фондове за култура и изкуства.

Финансовото министерство е коригирало варианта на служебното правителство на Гълъб Донев, така че бюджетният дефицит да е 3%. Разходите са орязани с 3 млрд. и 600 милиона лева – предимно за издръжка и за капиталови разходи, по незапочнати проекти.

Предвидени са с 4 млрд и 700 милиона лева повече приходи. Заложеният ръст на икономиката през тази година е 1,8%, а очакваната инфлация – 8,7 на сто.

От министерството са изчислили, че максималният размер на държавния дълг към края на 2023 година не трябва да надвишава 40 млрд и 600 милиона лева.

Новият бюджет трябва да бъде приет до 31 юли, за да влезе в сила от 1 август. Срещу него официално се обявиха от БСП, които заявиха, че няма да го подкрепят в парламента, а ще предложат алтернативен.

Comments

comments