Затварянето на „Благоевград БТ“ е най-вълнуващата тема в последните дни,която все още носи със себе си множество въпроси.
Припомняме, че цигарената фабрика затвори врати и остави стотици души без работа. Ръководството на дружеството е дало двудневен срок на хората да подадат заявления за доброволно напускане, като били уведомени, че предприятието се закрива и за тях е по-добре да поискат работодателя да ги освободи по чл. 331 от Кодекса на труда.
Въпросът за затварянето на „Булгартабак“ бе повдигнат и на пресконференция на кмета на Благоевград д-р Атанас Камбитов. Според него, последствията са негативни и в икономическо, и в социално отношение.
Само преди няколко години, кметът направи огромен реверанс пред същите, като заедно с ОбС-Благоевград, отдаде множество общински площи без търг и конкурс, за да се настанят павилионите на ЛАФКА. Аргументът тогава беше, че Булгартабак е най-големия работодател, а към онзи момент и спонсор на общината. Случващото се към днешна дата обаче, показва че усилията и отстъпката на общ. Благоевград са били напразни, тъй като днес фабриката е пред затваряне, а хората са на улицата.
Единствените, които имаха изгода бяха именно собствениците на „Булгартабак „, които се възползваха максимално от града и хората, а днес ги оставят без работа.
Сега гражданите питат: Ще се изнесе ли и ЛАФКА от града ни?
Припомняме, че община Благоевград ще се наложи да прекрати 10-годишния си договор с „Табак маркет“, според който през 2012 г. дружеството е поставило 28 обекта от веригата Lafka („Лафка“) в града. Причината е, че след заведено от граждани дело Върховният административен съд е обявил решението на общинския съвет за сключване на споразумението за нищожно.
Договорът между общината и свързваното с депутата от ДПС Делян Пеевски „Табак маркет“ е за отдаване на 28 обекта, на които дружеството да постави временни преместваеми обекти. Споразумението е от 2012 г., за срок от 10 години, но финансовите условия са тайна. Конкурс също не е провеждан, защото общинският съвет, с мнозинство от ГЕРБ, с гласуване е възложил на кмета Камбитов, издигнат от ГЕРБ, да сключи директен договор с дружеството.
Случаят с подписването на договора между община Благоевград и „Табак маркет“ от 2012 г. стана нарицателен за начина, по който веригата стъпи на пазара с продажбите на дребно в България. След Благоевград, но по същия начин, дружеството разположи павилионите си Дупница, Самоков, Кюстендил, Велинград, Пловдив, Гоце Делчев, Димитровград, Свиленград, Стара Загора, Казанлък, Шумен, Русе.
Що се отнася до привличането на нови инвеститори, кметът заяви, че има всекидневни срещи с предприемачи. И посочи два проблема,който не са в правомощията на община Благоевград: липсата на работна ръка и общински терени.