На фона на решението на ОбС-Благоевград от края на декември, което предизвика недоволството на родителите, заради плащането на пълна такса за детска градина, от първи януари влиза в сила промяна промяна в Закона за местните данъци и такси, която обезмисля взетото решение.
Безплатна детска градина за децата от подготвителни групи – тази промяната е записана в Закона за местните данъци и такси и влиза в сила от 1 януари. Общините ще бъдат задължени да намалят таксите за предучилищните групи в детските градини от 2018 година. Те ще могат да събират пари само за храненето на 5- и 6-годишните. Това е записано в проекта за държавен бюджет за 2018 г., с който се
правят промени в Закона за местните данъци и такси и в Закона за предучилищното и училищно образование.
В момента общините масово не диференцират таксите за по-малките деца и за тези в предучилищните групи, въпреки че за 5- и 6-годишните обучението е задължително.
Само в 13 общини в България, родителите на деца в задължителните предучилищни групи са освободени от такси. А едва в 12 общини детските градини са напълно безплатни за децата, независимо от възрастта им.
Оказва се, че много родители не знаят за какво точно се използват парите от таксите, които плащат. Според закона досега тарифата е покривала „отглеждането и възпитанието на децата в задължителната предучилищна подготовка“. На същото място в закона вече пише, че ще се плаща само за храната. Един храноден в детската градина струва между 2,50 и 3 лева.
Пример от преди 6 години имаме във Велико Търново, където Нормативният документ, който бе приет след гласуване от Общинския съвет на 28 декември 2011 г. определяше какво следва да заплащат родителите на деца, посещаващи градини и ясли и при какви условия. Бе определена месечна такса от 50 лева за децата на 5 и 6 г., които посещават задължителните занятия по предучилищно обучение.
Наредбата бе атакувана пред съда от Районна прокуратурата – В. Търново, след приключена проверка по сигнали от граждани. Държавното обвинение изложи довода, че заплащането на такса за предучилищна подготовка противоречи на Закона за народната просвета, тъй като според него обучението е задължително и безплатно, независимо дали се извършва в училища, или детски градини.